Alza znovu porušila vánoční zákaz prodeje, podle ČOI jako jediná ze stovky kontrolovaných obchodů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
28. 12. 2017 12:30
Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce v různých obchodech téměř 1700 kontrol. K porušení zákona došlo v 27 případech.
Jaký zákaz, pozemšťané? (ilustrační foto)
Jaký zákaz, pozemšťané? (ilustrační foto) | Foto: Alza.cz

Praha - Česká obchodní inspekce o vánočních svátcích zjistila porušení zákazu prodeje v jednom případě, a to v provozovně internetového prodejce v Praze-Holešovicích. Podle informací ČTK jde o největší tuzemský e-shop Alza.cz.

ČOI provedla během Vánoc celkem 111 kontrol, uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Alza porušila zákon už loni 28. října a 26. prosince. Dostala za to pokutu 230 tisíc korun, která nabyla právní moci letos na podzim. Firma se chce proti rozhodnutí odvolat k soudu.

Alza podle inspekce porušila zákon tím, že prodávala v prostorách nad 200 metrů čtverečních, konkrétně v Jateční ulici v pražských Holešovicích a v Truhlářské ulici v Plzni.

Zákon během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně. Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje.

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha je i výdej součástí prodeje. "Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit," uvedl.

"Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy," uvedla už dříve mluvčí e-shopu Patricie Šedivá. Provozovny, které sám e-shop nazývá i prodejnami, zůstávají podle ní otevřené "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

I letos měla Alza své prodejny otevřené na druhý svátek vánoční. Za opakované porušení zákazu hrozí teoreticky pokuta až do výše pěti milionů korun.

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce v různých obchodech téměř 1700 kontrol. K porušení zákona došlo v 27 případech, nejméně deset už skončilo pravomocnou pokutou.

Podle loni schváleného zákona o prodejní době nesmějí obchody prodávat na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do poledne. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Poslanci ODS nyní navrhují zrušení tohoto zákona, mají podporu Hospodářské komory i Svazu obchodu sdružujícího velké řetězce. Na Ústavním soudu také leží stížnost na omezení otevírací doby velkých obchodů o některých státních svátcích. Plénum soudu se jí začne zabývat na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy