Na úřadech už zaplatíte kartou. Přijmou ji celníci, katastr i soudy, finanční úřad jenom omezeně

Olga Skalková Olga Skalková
30. 7. 2017 20:39
Novela daňového řádu otevřela prostor, aby státní správa mohla platby kartou výrazně rozšířit. Nadále to však žádný zákon nepřikazuje. Tendr na terminály vyhlásila celní správa, chystá ho katastrální úřad. Připravují se i na soudech a na finančních úřadech - tam ovšem jen na úhradu dlužných daní a exekučních a správních poplatků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Přestože Češi používají platební karty stále častěji, tuzemské úřady zatím možnost bezhotovostní úhrady nejrůznějších daní a poplatků doposud využívají jen málo.

Situace se ale začíná měnit. Novela daňového řádu od července otevřela prostor, aby státní správa platby kartou mohla výrazně rozšířit.

Nadále to však žádný zákon nepřikazuje.

"Jde o další službu pro občany. Vzhledem k tomu, že směřujeme k větší elektronizaci státní správy, je možnost placení kartou nezbytností," říká Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí.

Platby ten samý den

Podle ní tato možnost sice už před přijetím daňového balíčku existovala, ale v praxi by mohla přinášet problémy zejména s určením dne platby a se stanovením dalších podmínek používání tohoto typu placení.

Před novelou se za den platby daně považoval výhradně den připsání peněz na účet úřadu, nikoliv den, kdy dal člověk příkaz k platbě.

Novela úřadům umožnila považovat za den platby ten samý den, kdy byl dán příkaz k platbě. Zároveň jasně řekla, že na zavedení plateb kartou se budou podílet veřejné rozpočty.

Generální ředitelství cel už vyhlásilo veřejnou zakázku na dodavatele platebních terminálů na celních úřadech a připravují se i další úřady.

"Předmětem zakázky je zapůjčení 60 pevných terminálů, které budou umístěny na pokladnách celních úřadů, kde je vybírána hotovost, a 84 terminálů pro mobilní pokladny útvarů dohledu," říká Hana Prudičová, mluvčí Generálního ředitelství cel.

"Na celních úřadech bude možné platit pokuty v rámci dělené správy, cla a DPH a také kauce a správní poplatky. Na mobilních terminálech pak vše uvedené kromě správních poplatků," dodává. Terminály budou mimo jiné na mezinárodních letištích. Termín spuštění neupřesnila.

Výběrové řízení chystá Český úřad zeměměřický a katastrální.

"Dokončujeme zadávací dokumenty. Rádi bychom platbu kartou do roka rozšířili na všechna pracoviště a na všechny služby. Celkem půjde o 330 terminálů," říká Karel Štencel, místopředseda úřadu.

I pro finanční úřady a soudy

Platební terminály se plánují i pro finanční úřady a soudy.

"Vyhodnocujeme možnosti placení kartou u dobrovolné úhrady dlužných daní, exekučních plateb a úhrady správních poplatků," říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

S platbou ostatních daní kartou se nedá moc počítat, ukously by příliš velkou část daní státu.

Z každé platby kartou musí úřady, podobně jako obchodníci, odvádět poplatek bankám a ostatním firmám, které transakci zajišťují. Poplatek se může pohybovat od několika desetin procenta z výše transakce až zhruba do dvou procent.

Stejně jako pro obchodníky není pro úřady přijímání karet povinností. Dosud si za to mohou účtovat i přirážku.

Až začne platit nový zákon o platebním styku, který nejspíš stačí poslanci schválit do říjnových voleb, budou platby kartou pro lidi zdarma.

Hotovost usnadňuje daňové podvody, říká náměstkyně ministerstva financí Simona Hornochová. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy