Platby po internetu mají být bezpečnější, nová pravidla schválila vláda

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
13. 3. 2017 12:15
Novela snižuje limit odpovědnosti uživatele za ztrátu z neautorizované transakce ze 150 eur na 50 eur. Povinně také stanoví požadavek na silné ověření při autentizaci platby. Nově budou moci lidé využít nové technologie založené na biometrii, tedy otisk prstu nebo selfie. Mohou také získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jediné aplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Bezpečnost internetových plateb a práva uživatelů platebních služeb by se měly zvýšit. Počítá s tím návrh zákona o platebním styku, který dnes schválila vláda. Zákon reaguje na požadavky Evropské unie, uvedlo ministerstvo financí.

Zákon nově reguluje inovativní způsoby placení přes internet, zvyšuje standardy bezpečnosti plateb a posiluje práva klientů bank v případě ztráty, odcizení nebo zneužití například platebních karet.

Limit pro odpovědnost uživatele za ztrátu z takzvané neautorizované transakce klesá ze 150 eur na 50 eur. Dále norma umožní lidem získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jediné aplikace.

Novela také zavádí požadavek na takzvané silné ověření při potvrzování platby. Při zadání transakce bude vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření. Jedním jsou údaje známé uživateli, tedy například přihlašovací údaje.

"Silné ověření uživatele se uplatňuje v řadě případů i dnes. Může se jednat o platební kartu a PIN, nebo heslo do internetového bankovnictví a ověřovací SMS, které klienti běžně používají," uvádí ministr financí Andrej Babiš.

Nově budou moci lidé využít nové technologie založené na biometrii, tedy otisk prstu nebo selfie, pokud sami budou chtít a banky jim takovou možnost nabídnou.

Norma rovněž zařazuje poštu mezi poskytovatele platebních služeb. K poskytovatelům služeb patří banky, stavební spořitelny, družstevní záložny a další finanční instituce. Jejich seznamy zveřejňuje Česká národní banka.

"Mezi osoby oprávněné poskytovat platební služby se nově zařazuje držitel poštovní licence," uvádí materiál. Mezi platební služby obecně patří například vložení hotovosti na účet, výběr hotovosti z účtu, převod peněz z účtu, poukazování peněz či platební transakce prováděné prostřednictvím elektronického zařízení.

Česká pošta podle dřívějšího vyjádření mluvčího Matyáše Vitíka je nyní jako držitel poštovní licence oprávněna a povinna jako jednu se základních služeb převádět peněžní částky poštovním poukazem, tedy složenkou. "Toto oprávnění a povinnost jsou založeny zákonem o poštovních službách, respektive udělenou poštovní licencí. Poskytování této služby nepodléhá v současné době režimu zákona o platebním styku," řekl.

Návrh zákona rovněž podle ministerstva financí převádí směrnici EU o neodvolatelnosti zúčtování, směrnici o elektronických penězích, směrnici o platebních účtech, nařízení o přeshraničních platbách, nařízení o úhradách a inkasech v eurech a nařízení o mezibankovních poplatcích. "Tyto předpisy jsou již implementovány ve stávajícím zákoně o platebním styku," upozornil úřad.

Účinnost zákona se navrhuje v souladu s režimem maximální harmonizace směrnice o platebních službách stanovit na 13. ledna 2018, uvádí ministerstvo. Proto také chce, aby Poslanecká sněmovna vyslovila s návrhem zákona souhlas již v prvním čtení.

 

Právě se děje

Další zprávy