Ostrava jede. Jízdné placené kartou začíná vytlačovat papírové jízdenky, systém spočítá cenu sám

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 7. 2017 13:10
Ostrava si pochvaluje nový systém placení MHD, který zavedla právě před rokem: Jízdné můžete platit platební kartou přímo ve voze a systém vám sám spočítá nejvýhodnější cenu, aniž byste museli cokoliv zadávat. Letos v červnu si cestující pomocí karty koupili každou pátou jízdenku. Praha plánuje podobný způsob placení nejdříve za rok.
Platební termínál v ostravské MHD
Platební termínál v ostravské MHD | Foto: Dopravní podnik Ostrava

Ostrava - Každá pátá jízdenka v Ostravě byla zakoupena prostřednictvím bankovní karty. Město přitom zavedlo systém placení bezkontaktními kartami teprve před rokem. A zájem cestujících předčil očekávání.

"Denní průměr prodaných jízdenek každý měsíc roste," pochvaluje si předseda představenstva ostravského dopravního odniku Daniel Morys. Za první rok provozu si lidé přes platební kartu koupili již 1,4 milionu jízdenek v hodnotě více než 25 milionů korun. Během dvou let by mohly nákupy jízdenek platební kartou převýšit prodej papírových.

Město navíc ušetří. Zatímco za SMS jízdenku platí provizi 12 % a za prodej papírových jízdenek si prodejci účtují 6 % a město musí hradit i tisk jízdenek, v případě jízdného placeného kartou je provize bankovním společnostem jen 3,5 %.

Spočítá i sám cenu

Systém je unikátní ještě v jednom: sám si spočítá cenu - cestující vůbec nemusí znát tarif ani cenu jízdného předem. "Je to velmi jednoduché, přiložím kartu a jedu," vysvětluje Igor Walter ze společnosti XT-Card, která systém pro severomoravskou metropoli vyvinula. Sama platební karta, respektive její číslo, pak slouží jako doklad o zaplacení.

"Cestující při nástupu přiloží kartu povinně, při výstupu nepovinně a odbavovací systém pro něj spočítá optimální jízdné," dodává Walter s tím, že systém zároveň ohlídá, aby člověk v jednom dni neplatil víc, než je cena celodenní jízdenky. Pokud by projezdil v součtu více, cesty nad denní limit jsou pro něj vlastně zdarma.

Společnost se inspirovala v Londýně, který je jediným dalším městem, kde se tzv. capping zavedl.

Uvedený systém je zatím pouze v Ostravě, ale v dohledné době se plánuje jeho další rozšíření. "Do konce roku by měl fungovat v celém Moravskoslezském kraji," věří Aleš Stejskal ze společnosti Kodis, která je koordinátorem projektu. Ještě do konce letošního roku by se měla do systému zapojit Opava a platební karty by mohly také sloužit jako měsíční, čtvrtletní a roční jízdenky.

Praha je moc velká a složitá

Ostrava tak předběhla i Prahu, která placení jízdného prostřednictvím bankovních karet také plánuje, ale nebude to dřív než v druhé polovině příštího roku.

Městská společnost Operátor ICT, která nový systém pro dopravu v metropoli připravuje, se brání tím, že vyvinout takový systém pro rozsáhlou Prahu je mnohem náročnější než pro menší Ostravu.

"Tam je jeden dopravce a nepoměrně menší množství dopravních prostředků. V Praze je integrovaná doprava a 16 dopravců včetně Českých drah," říká mluvčí společnosti Katarína Landlová.

Jako první by se měla zapojit Praha a postupně i celý Středočeský kraj. Podle Landlové bude možné si nahrát tramvajenku buď na platební kartu, nebo IN kartu Českých drah. "Každopádně už lidé vše pořídí on-line a nebudou muset například potvrzovat Lítačku do validátoru," dodala.

Za měsíc v Praze co za půl dne v Ostravě

V Praze je sice možné v několika tramvajích také platit platební kartou. Ale trochu archaicky: ve dvou desítkách tramvají linek 18 a 22 pražský dopravní podnik instaloval bezkontaktní zařízení, kde zaplatíte kartou a vyjede vám papírový lístek.

Pilotní projekt začal loni v dubnu a podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové funguje prakticky bez problémů.

"Pozitivní je trend, že bezkontaktní platby využívají více občané ČR než zahraniční turisté," uvedla Řehková. Měsíčně se prý v Praze takto prodá zhruba 5000 jízdenek.

Pro srovnání: V Ostravě se takový počet jízdenek na platební kartu prodá za necelý den. Například posledního června jich bylo 8174.

Průkopníci z Plzně

Nejdále v této oblasti dosud byla západočeská metropole Plzeň. Tam mohou prostřednictvím buď platební karty, nebo speciální Plzeňské karty platit lidé jízdné v MHD již od roku 2005. Bezhotovostní platby jízdného nyní dominují nad papírovými lístky.

"Pětadvacet procent jednotlivého jízdného je placeno platební kartou," říká mluvčí plzeňského dopravního podniku Kateřina Fránová. Dalších 33 % jízdenek je pak zaplaceno prostřednictvím Plzeňské karty a 11 % tvoří SMS jízdenky.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy