Ostrava jede. Jízdné placené kartou začíná vytlačovat papírové jízdenky, systém spočítá cenu sám

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 7. 2017 13:10
Ostrava si pochvaluje nový systém placení MHD, který zavedla právě před rokem: Jízdné můžete platit platební kartou přímo ve voze a systém vám sám spočítá nejvýhodnější cenu, aniž byste museli cokoliv zadávat. Letos v červnu si cestující pomocí karty koupili každou pátou jízdenku. Praha plánuje podobný způsob placení nejdříve za rok.
Platební termínál v ostravské MHD
Platební termínál v ostravské MHD | Foto: Dopravní podnik Ostrava

Ostrava - Každá pátá jízdenka v Ostravě byla zakoupena prostřednictvím bankovní karty. Město přitom zavedlo systém placení bezkontaktními kartami teprve před rokem. A zájem cestujících předčil očekávání.

"Denní průměr prodaných jízdenek každý měsíc roste," pochvaluje si předseda představenstva ostravského dopravního odniku Daniel Morys. Za první rok provozu si lidé přes platební kartu koupili již 1,4 milionu jízdenek v hodnotě více než 25 milionů korun. Během dvou let by mohly nákupy jízdenek platební kartou převýšit prodej papírových.

Město navíc ušetří. Zatímco za SMS jízdenku platí provizi 12 % a za prodej papírových jízdenek si prodejci účtují 6 % a město musí hradit i tisk jízdenek, v případě jízdného placeného kartou je provize bankovním společnostem jen 3,5 %.

Spočítá i sám cenu

Systém je unikátní ještě v jednom: sám si spočítá cenu - cestující vůbec nemusí znát tarif ani cenu jízdného předem. "Je to velmi jednoduché, přiložím kartu a jedu," vysvětluje Igor Walter ze společnosti XT-Card, která systém pro severomoravskou metropoli vyvinula. Sama platební karta, respektive její číslo, pak slouží jako doklad o zaplacení.

"Cestující při nástupu přiloží kartu povinně, při výstupu nepovinně a odbavovací systém pro něj spočítá optimální jízdné," dodává Walter s tím, že systém zároveň ohlídá, aby člověk v jednom dni neplatil víc, než je cena celodenní jízdenky. Pokud by projezdil v součtu více, cesty nad denní limit jsou pro něj vlastně zdarma.

Společnost se inspirovala v Londýně, který je jediným dalším městem, kde se tzv. capping zavedl.

Uvedený systém je zatím pouze v Ostravě, ale v dohledné době se plánuje jeho další rozšíření. "Do konce roku by měl fungovat v celém Moravskoslezském kraji," věří Aleš Stejskal ze společnosti Kodis, která je koordinátorem projektu. Ještě do konce letošního roku by se měla do systému zapojit Opava a platební karty by mohly také sloužit jako měsíční, čtvrtletní a roční jízdenky.

Praha je moc velká a složitá

Ostrava tak předběhla i Prahu, která placení jízdného prostřednictvím bankovních karet také plánuje, ale nebude to dřív než v druhé polovině příštího roku.

Městská společnost Operátor ICT, která nový systém pro dopravu v metropoli připravuje, se brání tím, že vyvinout takový systém pro rozsáhlou Prahu je mnohem náročnější než pro menší Ostravu.

"Tam je jeden dopravce a nepoměrně menší množství dopravních prostředků. V Praze je integrovaná doprava a 16 dopravců včetně Českých drah," říká mluvčí společnosti Katarína Landlová.

Jako první by se měla zapojit Praha a postupně i celý Středočeský kraj. Podle Landlové bude možné si nahrát tramvajenku buď na platební kartu, nebo IN kartu Českých drah. "Každopádně už lidé vše pořídí on-line a nebudou muset například potvrzovat Lítačku do validátoru," dodala.

Za měsíc v Praze co za půl dne v Ostravě

V Praze je sice možné v několika tramvajích také platit platební kartou. Ale trochu archaicky: ve dvou desítkách tramvají linek 18 a 22 pražský dopravní podnik instaloval bezkontaktní zařízení, kde zaplatíte kartou a vyjede vám papírový lístek.

Pilotní projekt začal loni v dubnu a podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové funguje prakticky bez problémů.

"Pozitivní je trend, že bezkontaktní platby využívají více občané ČR než zahraniční turisté," uvedla Řehková. Měsíčně se prý v Praze takto prodá zhruba 5000 jízdenek.

Pro srovnání: V Ostravě se takový počet jízdenek na platební kartu prodá za necelý den. Například posledního června jich bylo 8174.

Průkopníci z Plzně

Nejdále v této oblasti dosud byla západočeská metropole Plzeň. Tam mohou prostřednictvím buď platební karty, nebo speciální Plzeňské karty platit lidé jízdné v MHD již od roku 2005. Bezhotovostní platby jízdného nyní dominují nad papírovými lístky.

"Pětadvacet procent jednotlivého jízdného je placeno platební kartou," říká mluvčí plzeňského dopravního podniku Kateřina Fránová. Dalších 33 % jízdenek je pak zaplaceno prostřednictvím Plzeňské karty a 11 % tvoří SMS jízdenky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy