Česká pošta dohání dobu. Balíky zaplatíte nově kartou, terminály vyjdou na 100 milionů

Olga Skalková Olga Skalková
16. 7. 2017 10:56
Pošťáci nově začínají přijímat platby kartou při doručování balíků na dobírku. Do října Česká pošta vybaví všechny balíkové doručovatele platebními terminály. Konkurenční soukromí doručovatelé zásilek službu už běžně umožňují několik let.
Už v říjnu budou mít jejich řidiči k dispozici i platební terminály. Ilustrační snímek.
Už v říjnu budou mít jejich řidiči k dispozici i platební terminály. Ilustrační snímek. | Foto: Česká pošta

Praha - Česká pošta dohání soukromé firmy a začíná při doručování balíků na dobírku lidem umožňovat úhradu platební kartou. Dosud pošťáci přijímali jen hotovost a kartou bylo možné platit jen na některých pobočkách.

Zaplatit dobírku kartou je zatím možné u balíkových doručovatelů pošty v některých částech pěti měst. Do tří měsíců se má nová služba pošty rozšířit do celého Česka.

"Platebními terminály jsme začali vybavovat balíkové doručovatele začátkem července. Aktuálně je mají k dispozici na pěti z celkem 68 našich provozoven, které doručování balíků lidem po celém Česku zajišťují. Nyní mají naši balíkoví doručovatelé k dispozici 89 platebních terminálů," říká Matyáš Vitík, mluvčí České pošty.

Podle něj platební terminály dostali balíkoví doručovatelé v části Prahy, Boskovic, Hradce Králové, České Lípy a Opavy. Například v Praze se jedná o část první městské části na pravém břehu Vltavy a dále o Prahu 2 a 7.

Do konce prázdnin pošta počet míst rozšiřovat nebude. "Současná fáze je pilotním provozem a podle jeho výsledků budeme postupovat při vybavování ostatních balíkových doručovatelů platebními terminály. Během října by je měly dostat všechny naše provozovny, které po republice doručování balíků zajišťují. Celkem půjde o bezmála 1300 těchto přístrojů," řekl Vitík. "Za platbu kartou zákazník neplatí nic navíc," dodal.

Podmínkou při platbách kartou na dobírku je, aby ji podporoval i obchodník, u kterého si lidé zboží objednali.

Konkurenční soukromí doručovatelé zásilek službu už běžně umožňují. "Nabízíme to od října 2010 a vybaveno platebními terminály je 95 procent našich řidičů, kteří zásilky vozí. Dle sezonnosti se jejich počet pohybuje od 1200 do 1500," říká například generální ředitel společnosti PPL CZ Petr Chvátal.

Podle generálního ředitele GLS Česká republika Pavla Včely nabízí tato společnost službu od roku 2015 a platebními terminály je vybaveno zhruba pět set jejích doručovatelů.

Zájem o platby kartou roste, ale ne tak rychle, jak si doručovatelské firmy představovaly.

"Velká většina odběratelů totiž preferuje, nebo je podmínkami e-shopů nucena realizovat platbu v hotovosti. Z celkového počtu je asi 40 procent realizovaných zásilek stále zasíláno na dobírku. Z toho pouze 12 procent plateb je hrazeno platební kartou. Naše společnost v této oblasti vidí velký potenciál k procesním změnám a také vhodné komunikaci s odesílateli i adresáty, protože platba platební kartou je z procesního pohledu jednodušší i rychlejší," říká Chvátal.

"Platbu kartou využije zhruba 1 z 10 příjemců balíku s dobírkou. Počet se neustále zvyšuje. Překážkou je, pokud ji některý z našich zákazníků zakáže, což nechápeme," říká Včela. Naráží tím na to, že ne všichni obchodníci, u kterých si lidé zboží na dobírku objednali, umožňují placení kartami.

Terminály pro doručovatele balíků jsou majetkem pošty. Státní firmu přijde nová technologie zhruba na 100 milionů korun. Tendr na dodávku loni vyhrálo konsorcium firem vedené společností T-Mobile. Z písemné zprávy zadavatele zveřejněné na webu České pošty vyplývá, že smlouva byla uzavřena 30. prosince minulého roku a subdodavateli budou společnosti Datasys (dodávka a implementace softwaru včetně školení zaměstnanců pošty), Ingenico CZ (dodávka a servis platebních terminálů) a firma Kodys (servis terminálů).

Platby kartou přímo na pobočkách pošta zatím neumožňuje všude. Dosud má platební terminály zhruba na 700 přepážkách, a jak nedávno řekl generální ředitel Martin Elkán, v tuto chvíli firma jejich další rozšiřování neplánuje.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy