Osekaný multibanking. Propojení více účtů vázne, na stavebko a penzijko zákon nemyslí

Filip Sýkora
19. 9. 2018 7:20
České banky začínají nabízet internetové bankovnictví, kde lze nahlížet i na účty u jiných bank. Propojení s dalšími službami typu stavebního či penzijního spoření však vázne, zákon na ně nemyslel.
George - internetové bankovnictví České spořitelny
George - internetové bankovnictví České spořitelny | Foto: ČS

Praha - Klienti českých bank mohou od letoška využívat novinku, která v zahraničí už několik let funguje. Takzvaný multibanking je internetové nebo mobilní bankovnictví, do kterého si klienti zapojí osobní účty z několika různých konkurenčních bank a mohou je ovládat z jednoho místa.

Praktické využití novinky je však značně omezené: zatím totiž umožňuje integrovat pouze platební účty a nikoliv penzijní či stavební spoření. Smysl novinky, která má podle Evropské komise umožnit propojení veškerých osobních financí na jednom místě, je tak značně osekaný.

V Česku existují zatím dvě služby tohoto typu. Svou mobilní aplikaci Smart Banka má Moneta, čtvrtá největší tuzemská banka dle počtu klientů. Činí se ale i Creditas, jeden z menších finančních domů: jejich aplikaci Richee, která je momentálně v pilotním provozu, budou moci klienti používat, i pokud účet u této banky vůbec nemají.

Nahlížet na účty u cizích bank umožňuje Creditas i v internetovém bankovnictví. Zapojování probíhá postupně, dostupné aplikace zatím "umí" připojit jen účty u několika tuzemských bank.

Zapojení cizích účtů do svého internetového bankovnictví chtějí brzy umožnit i další, včetně největší tuzemské banky - České spořitelny. "Do konce roku chceme našim klientům umožnit, aby si u vybraných bank, kde bude připojení technicky možné, zobrazili informace o svých účtech," uvedl již před časem mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

V Česku však aktivně používá více různých bankovních účtů jen menšina klientů. Přesné statistiky nejsou k dispozici, podle počtu klientů tuzemských bank však lze odhadovat, že na jednoho klienta nevychází v průměru více než dva účty.

Zajímavá by však pro klienty mohla být možnost z jedné internetové obsluhy ovládat vedle různých osobních účtů třeba i stavební spoření či penzijní připojištění. Stavební spořitelny a penzijní společnosti jsou však často samostatné firmy a v řadě případů si k nim klient musí zřídit speciální on-line přístup.

Banko, otevři se. Ale jen pro některé účty

Možnost propojit osobní účet a stavební či důchodové spoření do jedné aplikace však v praxi často naráží. Multibankovní aplikace na českém trhu jej zatím neumožňují vůbec a i do budoucna bude propojení těchto účtů od různých bank velmi komplikované.

Aby k plnohodnotnému propojení mohlo dojít, musí banka či penzijní společnost pro svůj účet otevřít takzvané programovatelné rozhraní. Programátoři jiné banky tak mohou přístup do účtu zprovoznit i ze svého internetového bankovnictví. 

Otevření rozhraní u osobních účtů přikazuje bankám nový zákon o platebním styku, který platí od letošního ledna a který vychází z evropské směrnice s krkolomným názvem PSD2. Pokud k tomu dá klient souhlas, banka nesmí cizímu tvůrci internetového bankovnictví nijak bránit v tom, aby její účet do svého internetového bankovnictví zapojil.

Z pohledu spotřebitele má však zákon jeden háček. Vztahuje se jen na platební účty, což jsou jen osobní účty a některé účty spořicí. "Zákon ukládá povinnost zpřístupnit data přes API (programovatelné rozhraní, pozn. red.) jen u transakčních účtů, což jsou v zásadě běžné a spořicí účty," vysvětluje Kamil Rattaj z banky Creditas. Stavební či důchodové spoření jsou oproti tomu účty neplatebními. Banky a penzijní společnosti tak k jejich otevření nic nenutí. "Jiných než platebních účtů se nový zákon ohledně otevření programovatelného rozhraní netýká," uvedl Jiří Janeček, tiskový mluvčí Wüstenrot stavební spořitelny.  

Aby si klienti mohli do jedné obsluhy propojit různé účty či penzijní spoření, musely by dané instituce rozhraní otevřít dobrovolně. Z technologické stránky by to nemuselo být až tak komplikované. Spořitelnám, které spadají do větší finanční skupiny, by otevření rozhraní mohla usnadnit skutečnost, že v rámci skupiny mohou sdílet know-how a některý software.

"Není to v zájmu společnosti"

Podle zjištění Aktuálně.cz se však k tomuto kroku zatím žádná tuzemská spořitelna neodhodlala. Část tuto variantu pro tuto chvíli úplně odmítla. "Aktuálně to nezvažujeme," uvedl Zdeněk Doboš, šéf marketingu Modré pyramidy. Zástupce jednoho z peněžních domů navíc pod podmínkou anonymity na rovinu uvedl, že otevření rozhraní není v zájmu společnosti.

Spořitelny a penzijní společnosti chtějí mít s klientem co nejužší kontakt, a pokud klient obsluhuje účet z cizí internetové obsluhy, instituce o kontakt s klientem přichází. Zatímco připojit účty ostatních firem do svého systému je pro finanční domy lákavé, dávat ven svoje účty nikoliv.

Část penzijních společností alespoň bez bližšího upřesnění uvedla, že otevření zvažuje. "Zatím vyhodnocujeme, jaká jsou v tomto směru očekávání klientů," říká Tomáš Kofroň, šéf komunikace Českomoravské stavební spořitelny. "Systémy máme nastavené tak, aby to do budoucna bylo možné."

Vše na jednom místě? Jedině v rámci skupiny

Zapojit do jedné internetové obsluhy vedle běžných účtů i stavební či penzijní spoření zatím neumožňují ani banky Creditas a Moneta, které doposud jako jediné multibankovní aplikace provozují. Kamil Rattaj z Creditas sice zmínil, že s jednou finanční institucí o zapojení neplatebního účtu předběžně jednají, na pořadu dne to však není.

"Chceme prioritně připojovat běžné a spořicí účty," předestírá Rattaj. Do budoucna je však optimistický. "Za pár let bude ovládání přes aplikace takovým standardem, že se stavební spořitelny a další instituce budou samy snažit, aby v tomto segmentu nechyběly," myslí si Rattaj. V tuto chvíli se však pro tuzemské klienty tato možnost nerýsuje.

Klientům, kteří chtějí co možná nejvíc finančních produktů obsluhovat z jednoho místa, tak nezbývá než všechny sjednat u bank, spořitelen a penzijních společností z jedné skupiny - což ale připadá v úvahu prakticky jen u největších hráčů na trhu, tedy České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.

Ani zde však propojení účtů do jedné internetové obsluhy nemusí fungovat bezchybně. Například Česká spořitelna umožňuje ze svého internetového bankovnictví George nahlížet na účty u stavební spořitelny a penzijní společnosti ze své skupiny, aktivní ovládání - tedy včetně operací s účtem - se teprve plánuje.

Rychlé vyhledávání u České spořitelny | Video: Česká spořitelna
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy