Revoluce v ovládání bankovního účtu. Projděte si, co vám přinese povinné otevření dat

Filip Sýkora
4. 5. 2018 6:33
Platby přes Facebook, všechny účty v jednom nebo snazší placení v e-shopech. Nový zákon o platebním styku nutí banky zavést otevřená data.

Úvodem

Od poloviny letošního ledna platí v Česku nový zákon o platebním styku, který nutí finanční domy zavést takzvaná otevřená bankovní data. Všechny společnosti, které získají příslušnou licenci od ČNB a souhlas klienta banky, budou moci zadávat jeho jménem platby a zobrazovat stav či historii transakcí na jeho účtu.

Opatření by mělo uspíšit vznik nových softwarových řešení pro správu financí - od možnosti mít v jednom internetovém bankovnictví účty u různých firem až po snazší placení po internetu, které by mohlo fungovat i prostřednictvím sociálních sítí. Jde původně o evropskou směrnici PSD2 - licence tak budou platit po celé Evropské unii. A to i přes to, že je vydávají jednotliví národní regulátoři.

I čtvrt roku po spuštění "bankovní revoluce" zatím na novinky - až na výjimky - stále čekáme. Jedním z důvodů zpoždění je skutečnost, že pro banky zatím platí jisté přechodné období, než začnou za rok a půl začnou platit evropské standardy. Ty definují některé jemnější detaily otevření dat. Jaké změny tedy můžeme čekat a jaké naopak nejsou reálné? Projděte si náš přehled.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy