Revoluce v ovládání bankovního účtu. Projděte si, co vám přinese povinné otevření dat

Filip Sýkora
4. 5. 2018 6:33
Platby přes Facebook, všechny účty v jednom nebo snazší placení v e-shopech. Nový zákon o platebním styku nutí banky zavést otevřená data.

Úvodem

Od poloviny letošního ledna platí v Česku nový zákon o platebním styku, který nutí finanční domy zavést takzvaná otevřená bankovní data. Všechny společnosti, které získají příslušnou licenci od ČNB a souhlas klienta banky, budou moci zadávat jeho jménem platby a zobrazovat stav či historii transakcí na jeho účtu.

Opatření by mělo uspíšit vznik nových softwarových řešení pro správu financí - od možnosti mít v jednom internetovém bankovnictví účty u různých firem až po snazší placení po internetu, které by mohlo fungovat i prostřednictvím sociálních sítí. Jde původně o evropskou směrnici PSD2 - licence tak budou platit po celé Evropské unii. A to i přes to, že je vydávají jednotliví národní regulátoři.

I čtvrt roku po spuštění "bankovní revoluce" zatím na novinky - až na výjimky - stále čekáme. Jedním z důvodů zpoždění je skutečnost, že pro banky zatím platí jisté přechodné období, než začnou za rok a půl začnou platit evropské standardy. Ty definují některé jemnější detaily otevření dat. Jaké změny tedy můžeme čekat a jaké naopak nejsou reálné? Projděte si náš přehled.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy