Revoluce v ovládání bankovního účtu. Projděte si, co vám přinese povinné otevření dat

Filip Sýkora
4. 5. 2018 6:33
Platby přes Facebook, všechny účty v jednom nebo snazší placení v e-shopech. Nový zákon o platebním styku nutí banky zavést otevřená data.

Úvodem

Od poloviny letošního ledna platí v Česku nový zákon o platebním styku, který nutí finanční domy zavést takzvaná otevřená bankovní data. Všechny společnosti, které získají příslušnou licenci od ČNB a souhlas klienta banky, budou moci zadávat jeho jménem platby a zobrazovat stav či historii transakcí na jeho účtu.

Opatření by mělo uspíšit vznik nových softwarových řešení pro správu financí - od možnosti mít v jednom internetovém bankovnictví účty u různých firem až po snazší placení po internetu, které by mohlo fungovat i prostřednictvím sociálních sítí. Jde původně o evropskou směrnici PSD2 - licence tak budou platit po celé Evropské unii. A to i přes to, že je vydávají jednotliví národní regulátoři.

I čtvrt roku po spuštění "bankovní revoluce" zatím na novinky - až na výjimky - stále čekáme. Jedním z důvodů zpoždění je skutečnost, že pro banky zatím platí jisté přechodné období, než začnou za rok a půl začnou platit evropské standardy. Ty definují některé jemnější detaily otevření dat. Jaké změny tedy můžeme čekat a jaké naopak nejsou reálné? Projděte si náš přehled.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy