Revoluce v ovládání bankovního účtu. Projděte si, co vám přinese povinné otevření dat

Filip Sýkora
4. 5. 2018 6:33
Platby přes Facebook, všechny účty v jednom nebo snazší placení v e-shopech. Nový zákon o platebním styku nutí banky zavést otevřená data.

Úvodem

Od poloviny letošního ledna platí v Česku nový zákon o platebním styku, který nutí finanční domy zavést takzvaná otevřená bankovní data. Všechny společnosti, které získají příslušnou licenci od ČNB a souhlas klienta banky, budou moci zadávat jeho jménem platby a zobrazovat stav či historii transakcí na jeho účtu.

Opatření by mělo uspíšit vznik nových softwarových řešení pro správu financí - od možnosti mít v jednom internetovém bankovnictví účty u různých firem až po snazší placení po internetu, které by mohlo fungovat i prostřednictvím sociálních sítí. Jde původně o evropskou směrnici PSD2 - licence tak budou platit po celé Evropské unii. A to i přes to, že je vydávají jednotliví národní regulátoři.

I čtvrt roku po spuštění "bankovní revoluce" zatím na novinky - až na výjimky - stále čekáme. Jedním z důvodů zpoždění je skutečnost, že pro banky zatím platí jisté přechodné období, než začnou za rok a půl začnou platit evropské standardy. Ty definují některé jemnější detaily otevření dat. Jaké změny tedy můžeme čekat a jaké naopak nejsou reálné? Projděte si náš přehled.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy