Limity pro škodlivé látky v hračkách zpřísní, rozhodla vláda

ČTK ČTK
15. 6. 2015 11:48
Změny se týkají hraček určených pro děti do tří let a hraček určených k vkládání do úst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Praha - Vláda v pondělí schválila zpřísnění limitů pro obsah některých nebezpečných látek v hračkách. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Jde o látky TCEP, TDCP, TCCP a Bisfenol A.

Změny se týkají pouze hraček určených pro děti do tří let a hraček určených k vkládání do úst, kde je vyšší riziko požití nebezpečné látky.

Cílem návrhu je sjednocení české legislativy s evropskými směrnicemi. TCEP je ester kyseliny fosforečné a používá se v polymerech jako změkčovadlo zpomalující hoření. Je klasifikován jako karcinogenní látka kategorie dvě a látka toxická pro reprodukci kategorie 1B. TDCP a TCPP jsou halogenové deriváty TCEP. Tyto látky představují podobné riziko jako TCEP, a tudíž by pro ně měly platit stejné limity.

Bisfenol A je chemická látka, která se používá jako monomer při výrobě polykarbonátových plastů. Polykarbonátové plasty se mimo jiné používají při výrobě hraček. Bisfenol A je klasifikován jako látka toxická pro reprodukci kategorie dva.

Naopak v případě niklu Vědecký výbor pro zdravotní a environmentální rizika Evropské komise usoudil, že povolení k jeho používání lze bezpečně rozšířit kromě užití v nerezové oceli i na užití v elektrických částech hračky. V tomto směru tedy došlo k uvolnění regulace, uvádí zpráva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy