Kožešinové farmy v Česku skončí nejpozději v lednu roku 2019. Zákon podepsal prezident

ČTK ČTK
1. 8. 2017 15:26
Novela zakáže "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Chovatelé dostanou od státu náhrady.
Norek chovaný pro kožešinu. Ilustrační snímek.
Norek chovaný pro kožešinu. Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kožešinové farmy v Česku ukončí provoz nejpozději k poslednímu lednu přespříštího roku. Chovatelé dostanou od státu náhrady. Zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 přinese novela na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

Novela zakáže "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají také na maso.

Norma přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Dostat by je měli zpravidla v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let.

V obou parlamentních komorách se o poslanecké novele vedla poměrně dlouhá debata. Předkladatelé argumentovali etickými důvody i tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat.

Oponenti se obávají mimo jiné toho, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Argumentovali také tím, že se chov pouze přesune do Polska či Norska, kde jsou podle nich kvůli kožešinám chovány miliony zvířat ročně. V Česku působí devět kožešinových farem.

 

Právě se děje

Další zprávy