reklama
 
 

Zaorálek: ANO zakáže kožešinové farmy, Babišová měla kožich za milion. Nestarejte se, vzkazuje Babiš

29. 3. 2017 18:50
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se na Facebooku opřel do Andreje Babiše. Vyčítá mu, že na jednu stranu chce zakázat kožešinové farmy, přitom se však jeho manželka Monika fotí v kožichu za milion. Babiš v úterý uvedl, že zvířata chovaná na kožešiny živoří v drátěných klecích a že se bude snažit prosadit zákon na zákaz takových farem. Babiš následně Zaorálkovi vzkázal, ať se o jeho ženu nestará.

Praha - Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek si na svém Facebooku "rýpl" do vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli jeho náhlé podpoře zákona, který má zakázat kožešinové farmy. Podle něj je to komické, neboť právě Babišova žena Monika před časem zveřejnila fotografii, na níž má na sobě kožich za milion korun.

Andrej Babiš v úterý uvedl, že se setkal s Markem Voršilkou z iniciativy OBRAZ - Obránci zvířat. Ta se snaží přesvědčit poslance ANO, kteří v prvním čtení zákon o zákazu farem nepodpořili, aby jej neblokovali. "Chtějí v Česku zakázat kožešinové farmy, kde desítky tisíc lišek a norků živoří v drátěných klecích a jsou odsouzeni k smrti plynem nebo elektrickým proudem. Souhlasím s nimi," uvedl po setkání Babiš a dodal, že se s jejími představiteli znovu setká a bude s nimi o návrhu jednat.

"Budu to řešit i u nás na poslaneckém klubu, aby naši poslanci podpořili návrh. A bude se hledat kompromis i pro chovatele," dodal.

Poslanci hnutí ANO se v prvním čtení úmorně snažili o zamítnutí zákona o zákazu kožešinových farem, jehož předkladatelem je poslanec ČSSD Robin Böhnisch. Vítám, že se někdo z PR Andreje Babiše nakonec rozhodl jinak. Obzvláště komické mi to připadá v kontextu, že se paní Monika nedávno na instagram fotila v novém kožichu za milion.

Zveřejnil(a) Lubomír Zaorálek dne 29. Březen 2017

Zaorálek na Babiše zareagoval a zdůraznil, že právě poslanci ANO se snažili návrh zákona, předloženého poslancem ČSSD Robinem Böhnischem, zablokovat.

"Vítám, že se někdo z PR Andreje Babiše nakonec rozhodl jinak. Obzvláště komické mi to připadá v kontextu, že se paní Monika nedávno na Instagram fotila v novém kožichu za milion," napsal v reakci na příspěvek vicepremiéra.

"Mně vůbec nepřijde komické, když musím číst, že pan Zaorálek chce v EU omezit volný pohyb lidí za práci. Nebo že neumí vyřešit nehoráznou korupci na ambasádách při žádostech o práci v ČR. Už roky je laxní a dělá, že se ho to netýká. A o moji ženu ať se nestará. Já jí do jejích nákupů taky nemluvím," řekl Aktuálně.cz ministr financí.

Dodal, že s představiteli Obránců zvířat se setká o víkendu a bude s nimi o zákazu jednat.

Zákaz kožešinových farem prošel prvním čtením Poslanecké sněmovny na podzim. Tlačili ho vlivní členové z několika politických stran ve sněmovně jako například šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nebo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Znovu budeme o novele hlasovat na jaře. Snažím se o prosazení zákazu čtyři roky a doufám, že se mi to podaří dotáhnout do konce," poukázal předseda klubu ČSSD Roman Sklenák.

Důležité přitom je, že i přes původní odpor zástupců ANO má nyní novela šanci uspět. Právě poslanci hnutí zřejmě změní názor a zákon podpoří. "Předpokládám, že většina klubu bude souhlasit," řekl předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

V Česku funguje devět kožešinových farem, které chovají kolem dvaceti tisíc zvířat. Jejich kožešina se využívá v módním průmyslu a jejich maso při výrobě krmiv pro domácí zvířata.

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama