Kotva změní majitele. Hodnota se odhaduje na 60 milionů eur

Ekonomika Ekonomika
8. 7. 2015 8:39
Protější Palladium nedávno změnilo majitele za 570 milionů eur.
Obchodní dům Kotva
Obchodní dům Kotva | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Legendární pražský obchodní dům Kotva, který letos slaví 40 let od svého otevření, mění majitele. Jeho současný vlastník, společnost Markland Kotva, bude totiž nemovitost prodávat.

Hospodářským novinám to potvrdili jak účastníci výběrového řízení na prodej Kotvy, tak případní zájemci o obchodní dům. Ti budou pravděpodobně osloveni s nabídkou až po letních prázdninách. Samotná společnost Markland na dotazy listu nereagovala.

"Kotva bude atraktivní pro široké spektrum investorů, a to jak místních, tak mezinárodních," sdělil Richard Curran, generální ředitel poradenské společnosti CBRE. Tento obchodní dům podle něj představuje velký potenciál jak z pohledu okamžité správy aktiv, tak z hlediska dlouhodobého rozvoje.

Cenu Kotvy podle Currana není jednoduché určit, mohla by se však vyšplhat k 60 milionům eur. To je podstatně méně než cena protějšího nákupního centra Palladium (z roku 2007), jež změnilo začátkem letošního roku majitele za rekordní částku 570 milionů eur (v přepočtu více než 15 miliard korun). Prodej pro tehdejšího vlastníka, společnost Hannover Leasing, zajišťovala právě firma CBRE.

Irská společnost Markland koupila obchodní dům Kotva v roce 2005 za padesát milionů eur. Postupně do rekonstrukce interiéru investovala podle svého vyjádření tři sta milionů korun, dalších sedmdesát milionů proinvestovali samotní nájemci obchodního domu. V loňském roce stouply tržby nájemců o padesát milionů na osm set milionů korun.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách

 

Právě se děje

před 22 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy