Kotva změní majitele. Hodnota se odhaduje na 60 milionů eur

Ekonomika Ekonomika
8. 7. 2015 8:39
Protější Palladium nedávno změnilo majitele za 570 milionů eur.
Obchodní dům Kotva
Obchodní dům Kotva | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Legendární pražský obchodní dům Kotva, který letos slaví 40 let od svého otevření, mění majitele. Jeho současný vlastník, společnost Markland Kotva, bude totiž nemovitost prodávat.

Hospodářským novinám to potvrdili jak účastníci výběrového řízení na prodej Kotvy, tak případní zájemci o obchodní dům. Ti budou pravděpodobně osloveni s nabídkou až po letních prázdninách. Samotná společnost Markland na dotazy listu nereagovala.

"Kotva bude atraktivní pro široké spektrum investorů, a to jak místních, tak mezinárodních," sdělil Richard Curran, generální ředitel poradenské společnosti CBRE. Tento obchodní dům podle něj představuje velký potenciál jak z pohledu okamžité správy aktiv, tak z hlediska dlouhodobého rozvoje.

Cenu Kotvy podle Currana není jednoduché určit, mohla by se však vyšplhat k 60 milionům eur. To je podstatně méně než cena protějšího nákupního centra Palladium (z roku 2007), jež změnilo začátkem letošního roku majitele za rekordní částku 570 milionů eur (v přepočtu více než 15 miliard korun). Prodej pro tehdejšího vlastníka, společnost Hannover Leasing, zajišťovala právě firma CBRE.

Irská společnost Markland koupila obchodní dům Kotva v roce 2005 za padesát milionů eur. Postupně do rekonstrukce interiéru investovala podle svého vyjádření tři sta milionů korun, dalších sedmdesát milionů proinvestovali samotní nájemci obchodního domu. V loňském roce stouply tržby nájemců o padesát milionů na osm set milionů korun.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy