Slavný obchodní dům Máj na Národní střídá majitele. Podívejte se, jak se proměňoval

Slavný obchodní dům Máj na Národní střídá majitele. Podívejte se, jak se proměňoval
Na místě dnešního obchodního domu stával až do roku 1938 novogotický Šlikovský palác od architekta Josefa Krannera. Po jeho demolici stál na rohu Národní a Spálené ulice dřevěný pavilon. Na snímku parcela v roce 1972.
Pohled na obchodní dům Máj z Národní třídy. Architekti Miroslav Masák, Martin Rajniš a John Eisler z libereckého ateliéru Sial navrhli v roce 1972 stavbu ve stylu high tech a neofunkcionalismu. Dům, který nijak nevyčnívá, se rychle stal přirozenou součástí zástavby.
Ve Spálené ulici museli architekti splnit podmínku, že dům nebude vyšší než okolní stavby. Proto je nad eskalátorovou pasáží takový "schod". Původně měla na místě dnešního výstupu z metra vzniknout ještě jedna stavba - "Dům techniky". Eskalátorová pasáž měla být propojovacím a středovým prvkem.
„Stavba obchodního domu Máj nebyla revoluční, ale lišila se. Snažili jsme se skloubit její funkčnost a estetickou koncepci. Že se nám to nakonec vydařilo, svědčí nejen fakt, že budova a v ní umístěný obchodní dům dodnes funguje, ale také řada prestižních evropských i světových uznání, které jsme získali," zhodnotil s odstupem let jeden z autorů návrhu Miroslav Masák.
Foto: Tesco
Veronika Skálová Veronika Skálová
Aktualizováno 18. 2. 2019 15:22
Obchodní dům byl na svou dobu opravdu moderní. V žádném patře nebyly příčky. Plochu si mohl prodejce upravit podle svého.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy