Kotva je tu pro vás 40 let. A bude úplně jiná. Podívejte se

Kotva je tu pro vás 40 let. A bude úplně jiná. Podívejte se
Obchodní dům Kotva se zákazníkům poprvé otevřel přesně před čtyřiceti lety, 10. února 1975. Stejně jako ostatní nákupní centra v tehdejší době nesl název Prior. Šlo o největší obchodní dům v tehdejším Československu a pátý největší v Evropě.
Obchodní dům měl původně vyrůst v Jindřišské ulici v prostoru Senovážného náměstí. Kvůli komplikacím nakonec dostala přednost proluka v Revoluční ulici u náměstí Republiky.
V roce 1969 porota vyhodnotila jako nejlepší konstrukční řešení návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Půdorys tvoří mnoho vzájemně propojených šestihranů, připomínajících včelí plástev. Návrh tehdy vyhověl maximalistickým požadavkům na prodejní plochu na malé parcele. Jednotlivé části budov současně nevyčnívaly z úrovně historické zástavby.
Generálním dodavatelem stavby byla v roce 1971 vybrána švédská stavební společnost SIAB.
Foto: Markland
Ludvík Hradilek Kateřina Vokurková Ludvík Hradilek, Kateřina Vokurková
10. 2. 2015 6:37
Kotva byla největším obchodním domem v tehdejším Československu a pátým největším v Evropě. Současný majitel jej chce vrátit na výsluní.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy