Kotva je tu pro vás 40 let. A bude úplně jiná. Podívejte se

Kotva je tu pro vás 40 let. A bude úplně jiná. Podívejte se
Obchodní dům Kotva se zákazníkům poprvé otevřel přesně před čtyřiceti lety, 10. února 1975. Stejně jako ostatní nákupní centra v tehdejší době nesl název Prior. Šlo o největší obchodní dům v tehdejším Československu a pátý největší v Evropě.
Obchodní dům měl původně vyrůst v Jindřišské ulici v prostoru Senovážného náměstí. Kvůli komplikacím nakonec dostala přednost proluka v Revoluční ulici u náměstí Republiky.
V roce 1969 porota vyhodnotila jako nejlepší konstrukční řešení návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Půdorys tvoří mnoho vzájemně propojených šestihranů, připomínajících včelí plástev. Návrh tehdy vyhověl maximalistickým požadavkům na prodejní plochu na malé parcele. Jednotlivé části budov současně nevyčnívaly z úrovně historické zástavby.
Generálním dodavatelem stavby byla v roce 1971 vybrána švédská stavební společnost SIAB.
Foto: Markland
Ludvík Hradilek Kateřina Vokurková Ludvík Hradilek, Kateřina Vokurková
10. 2. 2015 6:37
Kotva byla největším obchodním domem v tehdejším Československu a pátým největším v Evropě. Současný majitel jej chce vrátit na výsluní.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Počet obětí výbuchu plynu v bytovém domě v Prešově stoupl z pěti na sedm, sdělil mluvčí hasičů. Po jednom pohřešovaném hasiči ještě pátrají

 

 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy