Kotva je tu pro vás 40 let. A bude úplně jiná. Podívejte se

Kotva je tu pro vás 40 let. A bude úplně jiná. Podívejte se
Obchodní dům Kotva se zákazníkům poprvé otevřel přesně před čtyřiceti lety, 10. února 1975. Stejně jako ostatní nákupní centra v tehdejší době nesl název Prior. Šlo o největší obchodní dům v tehdejším Československu a pátý největší v Evropě.
Obchodní dům měl původně vyrůst v Jindřišské ulici v prostoru Senovážného náměstí. Kvůli komplikacím nakonec dostala přednost proluka v Revoluční ulici u náměstí Republiky.
V roce 1969 porota vyhodnotila jako nejlepší konstrukční řešení návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Půdorys tvoří mnoho vzájemně propojených šestihranů, připomínajících včelí plástev. Návrh tehdy vyhověl maximalistickým požadavkům na prodejní plochu na malé parcele. Jednotlivé části budov současně nevyčnívaly z úrovně historické zástavby.
Generálním dodavatelem stavby byla v roce 1971 vybrána švédská stavební společnost SIAB.
Foto: Markland
Ludvík Hradilek Kateřina Vokurková Ludvík Hradilek, Kateřina Vokurková
10. 2. 2015 6:37
Kotva byla největším obchodním domem v tehdejším Československu a pátým největším v Evropě. Současný majitel jej chce vrátit na výsluní.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy