Komárek objevil na jižní Moravě ropu za miliardy. Na těžbě vydělají obce i stát

Petr Lukáč Petr Lukáč
30. 6. 2017 9:44
Těžařská společnost MND miliardáře Karla Komárka zvýšila díky novému ložisku své zásoby ropy o čtvrtinu. Zjistila, že ropu lze najít i tam, kde ji to dříve nenapadlo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Společnost MND miliardáře Karla Komárka, dříve známá jako Moravské naftové doly, objevila ložisko se zásobami ropy a zemního plynu v hodnotě přes 3,5 miliardy korun. Díky tomu se nevytěžené ropné zásoby firmy zvýší o celou čtvrtinu.

"Nechci přehánět, ale asi je to náš největší nález za posledních patnáct let. Nachází se mezi Kyjovem a Brnem," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny člen představenstva MND Miroslav Jestřabík. Podle něj jsou ve zmíněné lokalitě pod zemí více než tři miliony barelů ropy a sto milionů kubíků plynu.

Těžba v novém nalezišti začne pravděpodobně v příštích letech podle toho, jak rychle se podaří vyřídit všechna nutná povolení a vykoupit potřebné pozemky.

Z Komárkova nového objevu budou mít profit i okolní obce a stát. Z vytěžených surovin dostávají poplatek, jehož tři čtvrtiny jdou obcím a zbytek do státního rozpočtu. Při zmiňovaných zásobách by se mezi ně rozdělilo přes 200 milionů korun.

Kromě výrazného nárůstu zásob je nový nález pro firmu MND důležitý i z toho důvodu, že jí dal vodítko, kde příště hledat. "Ložisko jsme našli v jiném typu horniny než kdykoliv předtím. Ukázalo nám to tedy, že ropa se může hledat na našich územích i tam, kde nás to dřív nenapadlo," vysvětluje Jestřabík.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy