Křetínského EPH kupuje dvě elektrárny v Británii s výkonem větším než Temelín

Petr Lukáč Petr Lukáč
Aktualizováno 21. 6. 2017 9:40
Skupina koupila dvě plynové elektrárny v Anglii, celkem mají výkon 2300 megawattů. Zaplatila za ně zhruba 9,5 miliardy korun.
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupil dvě anglické plynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Za oba zdroje o výkonu 2300 megawattů zaplatil britské společnosti Centrica 318 milionů liber, tedy zhruba 9,5 miliardy korun. Pro srovnání: výkon jaderné elektrárny Temelín je zhruba 2000 MW.

Elektrárny koupila společnost EP Power Europe - dceřiná firma EPH, která se v posledních letech specializuje na nákup levných zdrojů v klasické energetice. Ta prochází v celé Evropě dlouhodobou krizí a některé společnosti se tak v rámci snižování zadlužení zbavují svých aktiv velmi levně.

Energetický a průmyslový holding

Skupina EPH zahrnuje zhruba pět desítek firem po celé Evropě působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny či dodávek tepla. V Česku kontroluje například Elektrárny Opatovice, Plzeňskou energetiku, United Energy, Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

Většinovým vlastníkem EPH se letos stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií holdingu. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie. (čtk)

Cena 9,5 miliardy za 2,3 GW také není příliš vysoká. Například ČEZ za výstavbu plynové elektrárny Počerady o výkonu 840 megawatt zaplatil před pár lety zhruba 16 miliard korun.

EPH vlastní ve Velké Británii dvě další elektrárny Eggborough a Lynemouth, které nyní spalují uhlí. V první zmiňované připravuje výstavbu nového plynového zdroje o výkonu 2500 MW, druhou přestavuje na spalování biomasy.

Kromě Velké Británie koupil EPH elektrárny i v dalších zemích. V Itálii například vlastní šest plynových a jednu uhelnou elektrárnu, v Německu pak ke svým zdrojům a těžební společnosti Mibrag přidal loni i elektrárny a doly švédské společnost Vattenfall.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy