Klienty pojišťoven má ochránit regulace provizí, změny už podepsal Zeman

ČTK ČTK
6. 9. 2016 13:40
Stát chce omezit praktiky některých zprostředkovatelů, kteří předčasně ukončují smlouvy a nahrazují je novými, přestože na tom klienti prodělají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při výpočtu takzvaného odkupného u pojistných smluv budou regulovány. Vyplývá to z novely zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Provize by měly být rozloženy do pěti let, jejich výši novela zákona neomezuje.

Podle dosavadního zákona provize regulovány nejsou. Pokud zprostředkovatel dostane část provize jako zálohu a pojišťovací smlouva předčasně skončí, bude muset také poměrnou část této provize vrátit.

Vláda chce touto úpravou omezit negativní jevy na současném trhu pojištění. Jde hlavně o časté ukončování pojistných smluv a uzavírání nových smluv v prvních letech pojištění. Vede to k nízké hodnotě takzvaného odkupného, které klient obdrží při předčasném ukončení pojištění, kde se tvoří finanční rezerva. Jde hlavně o investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění.

Pojišťovny vnímají podle České asociace pojišťoven vládní novelu jako férové řešení, které motivuje zprostředkovatele k dlouhodobé péči o klienta a chrání jeho zájmy. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl při projednávání v Senátu, že návrh je kompromisním výsledkem dlouhých debat, které se ohledně odměn zprostředkovatelů vedou již několik let.

Ředitel právního oddělení poradenské firmy Partners Vít Mikolášek však již dříve řekl, že celá regulace pravděpodobně neodstraní z trhu takzvané přepojišťování, jen ho oddálí. Přinese podle něj jen klid pojišťovnám, které získají jistotu, že se jim v případě zániku pojistné smlouvy vrátí vyplacená odměna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy