Klienti H-Systemu mají do měsíce vyklidit domy, rozhodl soud. Lidé se však odmítají vystěhovat

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 24. 7. 2018 17:27
Obyvatelé bytů namítají, že na jiné bydlení nemají peníze, navíc jeden měsíc je na sehnání náhradního ubytování málo.
Dostavěné domy klientů H-Systemu v roce 2015.
Dostavěné domy klientů H-Systemu v roce 2015. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Družstvo Svatopluk musí vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy do měsíce od právní moci rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Soud dnes rozhodnutí předal novinářům.

Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin a Monsport ho vítá. Umožní to vypořádat věřitele rovným dílem, řekl ČTK. Lidí, kterých se vystěhování z domů týká, lituje. V srpnu by se podle něj měl sejít věřitelský výbor H-Systemu. "Je to dobře. Neberu to jako osobní prospěch. To málo, co Smetka (Petr Smetka - odsouzený zakladatel H-Systemu) zanechal, je třeba získat," řekl Monsport. Pokud by situace zůstala nezměněná, nemohli by všichni věřitelé dostat rovný díl.

Obyvatelé bytů se ale odmítají odstěhovat. Na jiné bydlení nemají peníze, navíc jeden měsíc je na sehnání náhradního ubytování málo, řekli dnes na místě agentuře ČTK. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se budou snažit bojovat všemi prostředky.

Uvedli, že za 25 let si z holostaveb vybudovali útulné bydlení, do kterého investovali spoustu peněz. "Správce konkurzní podstaty pravil, že to máme dostavět, pokud na to budeme mít schopnosti, sílu a peníze, a že nám to potom prodá. To se nestalo, protože správce konkurzní podstaty pana Kudláčka vyměnili za pana Monsporta. A pan Monsport řekl: Žádný prodej, oni odtamtud vypadnou," řekla jedna z obyvatelek Marie Nollová.

Hledání "nejlepší z nejhorších variant"

Co se týče následujících kroků, záležet bude na věřitelském výboru H-Systemu. "Oslovili jsme členy věřitelského výboru, abychom se sešli v co nejbližší době v průběhu srpna," řekl Monsport. O dalším postupu nechtěl spekulovat. "Já jsem správcem, nejsem carem. Jsem jedním kolečkem, který má pravomoci, ale nemohu činit sám," řekl.

Soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář rozhodování připodobnil ke hledání "nejlepší z nejhorších variant". Očekává, že družstvo se ještě obrátí na Ústavní soud. Výjimku z vystěhování by teoreticky mohli mít ti obyvatelé bytů, jejichž nájemní smlouvy byly uzavřené se souhlasem správce konkurzní podstaty.

Družstvo Svatopluk se o dalších krocích bude radit se svými právníky. Podle zástupce družstva Martina Junka se chce co nejdříve sejít s brněnskou právní kanceláří Indra, Šebesta, Kincl. "Já teď jedu do Horoměřic, abych se sešel s těmi lidmi. Mohou propadnout emocím," řekl Junek ČTK. Zda se družstvo obrátí na Ústavní soud, nechtěl předjímat. V minulosti se družstevníci obrátili na Evropský parlament, který jim podle Junka po dvou letech odpověděl, že do věci nemůže vstupovat. Vystěhování 60 rodin ale Junek považuje za nesmyslné. Rodiny nemají rezervní bydlení, aby se mohly odstěhovat, a jsou to z velké části starší lidé.

Podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby by mohl lidem z družstva pomoci stát. "Když si vezmu, jak často se utrácí peníze za možná zbytečné věci, tak si myslím, že tento případ, ať už kvůli jeho délce, nadějím lidí a podobně, by bylo možné řešit nějakou sociální pomocí těm lidem," uvedl Taraba. Nájemci se podle něj na sdružení zatím neobrátili. Situaci označil za velice nešťastnou.

"Jsem opravdu bezradný, protože nevidím moc velkou šanci rozhodnutí zvrátit. Je to o tom, že tam snad není pochyby o tom, že ten soud rozhodoval ve smyslu výkladu judikatury a práva správně," podotkl. "Bohužel výklad práva není o spravedlnosti, ale o výkladu právních předpisů a judikatur, které byly dříve vydány," dodal.

Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.

Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou podle Nejvyššího soudu absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. Družstvo tak v podstatě investovalo do cizího majetku.

Šli do rizika

Podle Nejvyššího soudu šlo družstvo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu. Mělo pouze předběžnou domluvu s tehdejším konkurzním správcem o dostavbě a následném prodeji za pevně stanovenou cenu. Riziko podle soudu nelze přenášet na ostatní konkurzní věřitele, kteří zákonná pravidla o zpeněžování majetku neporušili. Peníze po odprodeji se rozdělí mezi všechny věřitele. Pohledávky za H-Systemem jsou přes dvě miliardy korun, uvedl Krčmář.

Lidem, kteří v rámci družstva investovali do dostavby domů, podle Krčmáře vznikla specifická pohledávka za konkurzní podstatou H-Systemu. "Měla by být uspokojena ještě před ostatními nepřednostními věřiteli," uvedl Krčmář.

Konkurzní správce podle Krčmáře mohl prodat bytové doby i bez dnešního rozhodnutí Nejvyššího soudu, prodával by je však i s jejich obyvateli, což by snížilo jejich cenu a poškodilo konkurzní věřitele.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu zhruba o miliardu korun. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení.

Rozsudek Nejvyššího soudu v kauze H-System společně s dalšími rozsudky vyvolává podle prezidenta Miloše Zemana vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Chce se proto setkat s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Tento rozsudek, spolu s osvobozujícím rozsudkem v kauze OKD, a dalšími rozsudky, vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému," citoval Ovčáček Zemana. Dodal, že prezident je připraven setkat se s Šámalem a "diskutovat na toto téma".

Výběr hlavních událostí v kauze

  • Listopad 1993 - Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-System. Firma měla stavět cenově dostupné rodinné domky.
  • 1995 - Začala výstavba prvních domků ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy. Do svého krachu H-System dokončil stavbu zhruba 30 rodinných domů.
  • Září 1997 - H-System se dostal do potíží a jeho věřitelé podali návrh na konkurz. Byl vyhlášen v listopadu 1998.
  • Říjen 1997 - Část poškozených klientů H-Systemu založila Stavební bytové družstvo (SBD) Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Kudláčkův nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z takto získaných peněz měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů H-Systemu, tedy i těch klientů, kteří ve stavbě nepokračovali. Členové SBD Svatopluk vedou od roku 2000 s Monsportem soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
  • Prosinec 1999 - Policie obvinila v souvislosti s krachem H-Systemu z podvodu Smetku a tři někdejší manažery H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu.
  • Červenec 2000 - Začalo trestní stíhání dvou představitelů SBD Svatopluk Ivana Krále a Pavla Středy. Podle žalobce navzdory konkurzu vyvedli z H-Systemu podstatnou část majetku.
  • Srpen 2001 - Na Smetku a tři exmanažery H-Systemu byla podána obžaloba pro podvod a další trestné činy. V kauze přišlo minimálně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.
  • 19. února 2004 - Městský soud v Praze vyměřil Smetkovi 12 let vězení. Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi soudce uložil devět a půl roku vězení. Představitele SBD Svatopluk Krále a Středu uznal soud vinnými z poškozování věřitele. Oběma uložil podmíněné tresty v délce tří a dvou let.
  • 6. června 2006 - Pražský vrchní soud potvrdil tresty pro Smetku, Krále a Středu. Rozsudky nad manažery H-Systemu Vítkem, Eliášem a Tůmou zrušil a věc vrátil městskému soudu.
  • 2. ledna 2008 - Nejvyšší soud zamítl Smetkovo dovolání. Stížnost proti verdiktu později odmítl i Ústavní soud.
  • 13. prosince 2010 - Městský soud v Praze poslal Vítka a Eliáše na devět let a Tůmu na osm let do vězení.
  • 29. června 2011 - Vrchní soud v Praze uložil Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi podmíněné tresty. Nejvyšší soud později verdikt částečně zrušil, protože tresty považoval za mírné.
  • Leden 2013 - Kvůli amnestii prezidenta republiky soud zastavil stíhání Vítka, Tůmy a Eliáše. Smetky se amnestie netýkala. Verdikt v září 2013 potvrdil Nejvyšší soud.
  • Září 2013 - Kriminalisté navrhli podle České televize obžalovat jednoho ze Smetkových známých kvůli údajně nelegálnímu způsobu, jakým získal původně Smetkův rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady. Areál obstavený policií měl připadnout poškozeným klientům H-Systemu.
  • 27. ledna 2014 - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu pro poškozování věřitelů H-Systemu odstraněním nemovitostí a přihlášením fiktivních pohledávek.
  • 19. března 2014 - Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že správci konkurzní podstaty v kauze H-System postupovali minimálně nesprávně a že majetek H-Systemu byl rozprodán pod cenou. Na advokáty Iva Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a Evu Hodačovou podal trestní oznámení. Protikorupční policie ale koncem roku případ odložila.
  • 8. ledna 2015 - Pražský městský soud nepravomocně rozhodl, že klienti H-Systemu nemusí vyklidit byty v Horoměřicích, které si dostavěli z vlastních prostředků. Soud tak zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta.
  • 20. dubna 2015 - Obvodní soud zastavil trestní stíhání podnikatele Luďka Fabingera. Kauza se týká údajně nelegálního odstranění nemovitostí a přihlášení fiktivních pohledávek do insolvenčního řízení. Zproštění potvrdil Nejvyšší soud.
  • 4. června 2015 - Pražský vrchní soud zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta o vyklizení domů v Horoměřicích. Monsport podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
  • 30. října 2016 - Zakladatel H-Systemu Smetka byl po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest.
  • 23. dubna 2018 - Okresní soud Praha-západ odročil projednávání žaloby na konkurzní správce H-Systemu, ve které družstvo Svatopluk žaluje Ivu Ištvánkovou a Josefa Monsporta o zhruba 2,6 milionu korun jako náhradu za investici do dostavby domu, který konkurzní správci následně prodali.
  • 24. července 2018 - Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s Monsportem. Nejvyšší soud jim nařídil do měsíce vyklidit domy, ve kterých žijí.
 

Právě se děje

Další zprávy