Bez práce nejsou jen pobírači dávek. Zaměstnání složitě hledají starší lidé i matky

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
12. 6. 2019 15:11
Práci nemají v době rekordně nízké nezaměstnanosti hlavně lidé, kteří pracovat nechtějí, ti, jež nemohou pracovat na plný úvazek a někteří senioři. Shodli se na tom experti personálních agentur, které oslovila ČTK.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Bez práce bylo 200 675 lidí, nejméně od května 1997, uvedl Úřad práce ČR.

"Jednu skupinu lidí, kteří nepracují ani v době historicky nejnižší nezaměstnanosti, tvoří ti, kteří pracovat nechtějí, protože se jim to s ohledem na pobírané množství sociálních dávek nevyplatí," řekla ředitelka marketingu Grafton Recruitment Jitka Součková.

Druhou skupinou jsou ti, kteří by pracovat chtěli, mají i dostatečnou kvalifikaci, ale z nějakého důvodu nemohou pracovat na plný úvazek. Důvodem je to, že například pečují o nezletilé dítě nebo o jinou osobu blízkou, třeba staré rodiče, a částečný úvazek nemohou najít.

Důchodová komise mimochodem pro Čechy pečující o své blízké, kteří sice částečný úvazek našli, ovšem jejich příjem je nízký, před časem navrhla zavedení takzvaného fiktivního vyměřovacího základu. Tito lidé by měli kvůli nízkému příjmu i nízký důchod, penze za dobu opatrování v budoucnu by se proto mohla případně vypočítávat z průměrné mzdy.

Problém mají i lidi před důchodem

Poslední skupinu lidí, kteří jsou nejčastěji bez práce, tvoří podle Součkové lidé, kteří už jsou ve vyšším věku. "Lidé nad 55 let, možná spíše nad 60, do důchodu mají ještě daleko, ale již nemají dobrý zdravotní stav nebo dostatečnou kvalifikaci," uvedla.

Na práci ve výrobě tedy vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nedosáhnou, respektive neprojdou zdravotní prohlídkou, a pro práci v kancelářských oborech jim chybí kvalifikace, ať už jde o cizí jazyky, technologie nebo expertní znalosti.

Věková skladba Čechů ve 4. čtvrtletí 2018:

Věk Počet
  0  až  14  let 1 691 000
15  až  19  let 468 200
20  až  24  let 500 900
25  až  29  let 667 200
30  až  34  let 723 900
35  až  39  let 788 800
40  až  44  let

936 000

45  až  49  let 780 900
50  až  54  let 692 300
55  až  59  let 626 800
60  až  64  let 681 600
65  a  více  let 2 080 400

Zdroj: ČSÚ

Jen čtyři procenta nezaměstnaných tvoří absolventi a mladí, zatímco skoro 40 procent lidé nad 50 let. Velká část z nich bude s nižším nebo středním vzděláním, tedy buď vykonávali manuální či obslužné práce nebo všeobecně administrativní práce.

"V případě manuální dělnické práce je věk opravdu problém, řada provozů se lidem nad 50 let věku kvůli fyzické náročnosti práce vyhýbá, upozornila Alžběta Honsová z agentury Randstad.

U kvalifikovaných profesí - s výjimkou zdravotnictví, školství a techniky - dávají podle ní zaměstnavatelé přednost lidem do 45 let, protože u nich předpokládají větší flexibilitu, schopnost se rychleji učit a také větší znalost jazyků. Situace se zaměstnáváním lidí nad 50 let se pod tlakem reality mění, ale velmi pomalu, dodala.

Ředitel agentury Hay ČR Ladislav Kučera míní, že hlavním problémem je tzv. talentová neshoda, tedy uchazeči nesplňují požadavky kladené na neobsazená místa. V tomto případě podle něj nejčastěji jde o požadavky směrem k technologiím, které jsou typické pro IT obory nebo pro výrobu a strojírenství, popřípadě požadavky na jazykové znalosti.

Dalším problémem může být neochota uchazečů ustoupit alespoň částečně ze svého nastaveného standardu, ať už jde o 'senioritu' pozice, lokalitu zaměstnání nebo mzdu, poznamenal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy