Kdo bude nejodpovědnějším lídrem byznysu?

Viktor Vondra Viktor Vondra
6. 11. 2012 14:20
Čtenáři Aktuálně.cz rozhodovali, kdo si zaslouží cenu Odpovědný leader 2012
Loňským držitelem titulu odpovědný leader se stal vítkovický Jan Světlík. Kdo vyhraje letos, o tom rozhodnete vy, čtenáři Aktuálně.cz.
Loňským držitelem titulu odpovědný leader se stal vítkovický Jan Světlík. Kdo vyhraje letos, o tom rozhodnete vy, čtenáři Aktuálně.cz. | Foto: Byznys pro společnost

Která osobnost českého byznysu se stane držitelem titulu Odpovědný leader pro rok 2012? Také letos jste o tom rozhodli vy, čtenáři Aktuálně.cz.

Cena se uděluje osobnosti, která se v čele firmy viditelným způsobem snaží podnikat odpovědně a přinášet do podnikání témata prospěšná české společnosti. Ocenění má také motivovat i ostatní osobnosti z byznysu k tomuto přístupu.

Vyhlášení Odpovědného leadera 2012 je součástí prestižních výročních cen TOP Odpovědná firma, organizovaných platformou Byznys pro společnost. Stejně jako v předchozích ročnících i letos mohli být nominováni majitelé firem, generální ředitelé, investoři či jiní jednotlivci z byznys sektoru, kteří se významně angažují v oblasti společenské odpovědnosti firem, jak ve své firmě, tak ve společnosti.

Důležitými kritérii výběru byly zejména osobní přínos pro oblast odpovědného či udržitelného podnikání, schopnost práce pro společensky potřebnou oblast nad rámec zájmů své vlastní firmy a osobní reputace a schopnost iniciovat klíčové změny či partnerství.

Z návrhů na nominace, jimiž přispěli i čtenáři Aktuálně.cz, vám představujeme tři kandidáty na ocenění: generální ředitelku firmy Vodafone Muriel Anton, generálního ředitele a předsedu představenstva společnosti Skanska Dana Ťoka a ředitele družstva Konzum Ústí nad Orlicí Miloslava Hlavsu. Vítěz bude slavnostně vyhlášen ve čtvrtek 8. listopadu při předávání výročních cen TOP odpovědná firma.

A čím si nominaci vysloužili právě tito tři manažeři?

Dan Ťok, generální ředitel a předseda představenstva, Skanska

Nominace Dana Ťoka je spojena s otevřením otázky transparentnosti v oblasti zakázek ve stavebnictví i v celém byznysu. Jako generální ředitel stavebního gigantu začal otevřeně mluvit o problémech korupce a praktikách v oboru. Společnost přijala etický kodex s nulovou tolerancí ke korupci. Pod jeho vedením se Skanska stala zakládajícím členem Koalice pro transparentní podnikání a přihlásila se k dodržování Etického kodexu dodavatele veřejných zakázek. Skanska se také jako lídr věnuje konceptu udržitelného podnikání. Transparentně měří dopad na životní prostředí, věnuje se oblasti ekologicky šetrného stavění a posiluje bezpečnost práce v oboru, pro který založila Nadační fond Tomáš.

Odpovědný leader 2012

Odpovědný leader, Cena společnosti TESCO SW, je cenou za osobní přínos k rozvoji odpovědnosti a CSR. Cena je udělována platformou Byznys pro společnost. O vítězi rozhodují svým hlasováním čtenáři Aktuálně.cz.

Muriel Anton, generální ředitelka, Vodafone

Muriel Anton vede mobilního operátora Vodafone směrem k prosazování a komunikaci odpovědnosti. Sama iniciuje a prosazuje ve firmě řadu projektů v této oblasti, jako je ekologické fungování firmy například v projektu První zelená síť, kdy většina spotřeby elektrické energie mobilní sítě je pokrývána z obnovitelných zdrojů. Podporuje a zapojuje se do firemního dobrovolnictví a prosazuje transparentnost v podnikání. Mimo společnost je aktivní v podpoře vyššího zastoupení žen v managementu firem. Je spoluzakladatelkou projektu Odyssey, v němž se zkušené vrcholové manažerky a manažeři věnují profesnímu rozvoji talentovaných žen v České republice. Jedná se o neziskový program, jehož cílem je v budoucnu výrazně rozšířit skupinu českých manažerek, které se stanou vzory ostatním ženám.

Miloslav Hlavsa, ředitel družstva Konzum Ústí nad Orlicí

Miloslav Hlavsa vede jedno z úspěšných regionálních družstev. Odpovědnost k podnikání je obsažena přímo v principu firmy. Osobně se zasazuje o podporu místních výrobců a dodavatelů a podporuje lokální udržitelnost. Konzum Ústí nad Orlicí provozuje přes 100 obchodů v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Náchod a zaměstnává přes 600 lidí. Vlastníky Konzumu je 3 980 rodin z regionu. Miloslav Hlavsa aktivně prosazuje férový obchod a snaží se vytvářet alternativu k nadnárodním obchodním řetězcům. Jeho etický přístup k obchodu lze vidět u výběru dodavatelů, v přístupu k zákazníkům, členům i regionu. Pokud výrobky neodpovídají etice a potřebám regionu, nejsou v Konzumu prodávány. Přesto patří družstvo k těm nejziskovějším.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy