Nejčastějším terčem podvodníků je generace X. Peníze z účtů mizí v Anglii i Německu

ČTK ČTK
20. 6. 2023 10:46
Nejčastější skupinou, které se podvodníci snaží nějakou technikou ukrást peníze z bankovního účtu, jsou lidé ve věku mezi 40 a 50 lety, bydlící v Praze, Brně nebo v jejich okolí. Pokud klient jejich praktikám podlehne, jeho peníze během pár minut nenávratně zmizí nejspíš v Anglii, Německu nebo Španělsku. Ukazují to statistiky, které v úterý zveřejnila Komerční banka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Komerční banka uvedla, že loni zachytila 606 podvodů, což byl dvojnásobek proti roku 2021 a pětinásobek proti roku 2018. Zastavila tak 104 milionů korun, které by skončily na účtech podvodníků. Největší takto odhalená transakce činila 13 milionů korun, zadaná na základě podvodu známého pod názvem Falešný prezident. Roste nejen počet pokusů o podvod, ale i velikost transakcí, sdělila Komerční banka.

"Nejčastějšími případy jsou kryptopodvody, bazarové podvody a takzvaný vishing, tedy telefon od falešného bankéře. Komerční banka denně prověří zhruba půl milionu transakcí a pokud zachytí platební příkaz, který má známky pokusu o podvod, klienta okamžitě varujeme," uvedl expert Komerční banky na prevenci platebních podvodů Marek Macháček.

Problémem je podle něj to, když klient přes odhalení podvodu někdy dále trvá na dokončení transakce a odeslání peněz.

Komerční banka se nyní nejčastěji setkává s podvody založenými na vylákaných přihlašovacích údajích k internetovému bankovnictví (phishing) přes podstrčené prokliky na falešné stránky internetového bankovnictví či na zásilkové služby během prodeje zboží na inzerát. Lidé jsou často oklamávání také při 'investicích' do kryptoměn. Obě tyto metody nebyly před dvěma roky v ČR ještě rozšířené, respektive oklamaní klienti se s nimi nesetkávali, uvedla banka.

Nadále se v žebříčku podvodů podle ní drží navázání vztahu přes internet, kdy 'zamilovaný protějšek' vyláká vysoké částky a zmizí. Firemní klienti se stávají nejčastěji terčem podvodů, kdy se útočník vydává za majitele nebo ředitele společnosti a požaduje okamžitý převod nejčastěji na zahraniční číslo účtu. U těchto podvodů jde o velmi vysoké částky v řádech statisíců až milionů korun.

Nejvíce pokusů o podvod se podle statistik KB loni odehrálo v Praze, v Jihomoravském a ve Středočeském kraji, nejméně případů pak v Karlovarském a Jihočeském kraji. Vidět je i určitá sezonnost, podvodníci jsou nejvíce aktivní na začátku léta, kdy začínají dovolené.

Triky internetových podvodníkůVyděračský nebo škodlivý software a phishing útoky jsou termíny, se kterými se uživatelé digitálních technologií setkávají často. Znamenají nebezpečí pro citlivé údaje, ať už osobní data, či přístup k penězům.
PhishingÚtočník se snaží přesvědčit oběť, aby prozradila citlivou informaci, otevřela odkaz na škodlivou stránku nebo soubor se škodlivým kódem. Patří sem i spear-phishingový útok, který nemíří na větší množství lidí, ale na konkrétní osoby.
MalwareTermín označuje škodlivý software, určený k získání přístupu k počítači tím, že ho povede k instalaci dalších programů a aplikací. Může sledovat aktivity uživatele na jeho počítači a způsobit škody, kterých si uživatel nemusí být vědom.
RansomwareVyděračský nebo škodlivý software a phishing útoky jsou termíny, se kterými se uživatelé digitálních technologií setkávají často. Znamenají nebezpečí pro citlivé údaje, ať už osobní data, či přístup k penězům.
 

Právě se děje

Další zprávy