Praha – Stavební společnosti PSJ se jako jedné z prvních firem v Česku podařilo u soudu dokázat, že i zamítnutý insolvenční návrh může být zdrcující.
Vrchní soud v Praze dal firmě za pravdu ve sporu s advokátem Pavlem Čvančarou. Ten jako konkurzní správce jednoho ze subdodavatelů firmy chtěl podáním návrhu vyrovnat spornou pohledávku za stavební práce ve výši 1,5 milionu korun.
Podle soudu však měla společnost PSJ dostatek peněz a nebyl důvod hnát ji do insolvence. "Šlo o šikanózní návrh. Jeho podání bylo excesem," řekl předseda senátu Jiří Čurda.
Čvančara se firmě musel omluvit v novinovém inzerátu. Kromě toho požadují manažeři PSJ ještě odškodné pět milionů korun, o kterém mají teď rozhodnout nižší soudy. "Jde o precedens, který pomůže i dalším zasaženým společnostem," věří generální ředitel PSJ František Vaculík.
Podávání insolvenčních návrhů se v Česku stalo nástrojem, jak řešit obchodní spory nebo firmy rovnou cíleně poškodit u klientů a bank. "V době podání návrhu měla PSJ například získat úvěr na velký developerský projekt. Banka začala váhat, zda jej poskytnout," říká advokát PSJ Marek Bilej.
Sám Čvančara trvá na tom, že k návrhu byl důvod – firma totiž malou část pohledávky později uznala. "PSJ byla po celou dobu dlužníkem," tvrdí.
Proč se insolvenci přezdívá novodobé výpalné? O detailech častého postupu proti nežádoucím konkurentům si přečtěte v úterním vydání Hospodářských novin.