Tady by chtěl žít každý. Podrobné srovnání krajských měst

Tereza Holanová Jiří Kropáček Tereza Holanová, Jiří Kropáček
6. 10. 2014 14:34
Grafika: Online deník Aktuálně.cz se pokusil spočítat, v kterém krajském městě se lidem žije nejlépe. Index kvality života vychází z patnácti kritérií

Pro výpočet Indexu kvality života jsme použili patnáct ukazatelů, které jsme rozdělili do tří skupin:
- předpoklady pro zdravý a dlouhý život,
- předpoklady pro tvořivý život a dostatečnou životní úroveň,
- předpoklady pro udržitelný vývoj a zdravé životní prostředí.

Kolik je ve městě osobních automobilů na 100 obyvatel

Foto: Aktuálně.cz

Počet osobních automobilů ve městě je možné vnímat jako pozitivní (vypovídá o bohatství či podnikatelské aktivitě) i negativní ukazatel (znečištění ovzduší, hluk, nebezpečí dopravních nehod). V tomto případě byl použitý jako negativní faktor mj. proto, že ekonomickou vyspělost a podnikatelské prostředí měří už jiné indikátory. Absolutně nejvíce osobních automobilů loni bylo registrovaných v Praze (649 779).

Zdroj: Ministerstvo dopravy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Růst minimální mzdy příští rok na 18 000 korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy