Giganti na trhu potravinových doplňků bojovali o chrupavky

Tomáš Fránek
19. 9. 2014 17:18
Pražská firma Green Swan Pharmaceutical tvrdila, že Walmark názvem i obalem preparátu ArthroStop Chondro parazituje na jejím známějším výrobku GS Condro.
GS Condro
GS Condro | Foto: Externí

Brno – Dvě největší české firmy na miliardovém trhu s potravinovými doplňky se u soudu přely o kopírování názvu přípravků na bolesti kloubů. Společnost Green Swan Pharmaceutical nakonec se žalobou na konkurenční Walmark neuspěla.

Pražská firma Green Swan Pharmaceutical od roku 2011 tvrdila, že Walmark názvem i obalem preparátu ArthroStop Chondro parazituje na jejím známějším výrobku GS Condro. Ten patří mezi deset nejprodávanějších potravinových doplňků v Česku vůbec.

Arthrostop Chondro
Arthrostop Chondro | Foto: Externí

Spor se točil především kolem užití slova chondro, tedy v překladu chrupavka. Podle právníka firmy Green Swan Pharmaceutical Aleše Zemana mělo být v rozporu se zákonem už jen to, že Walmark původem řecké slovo využil jako název pro svůj výrobek.

Krajský soud v Ostravě, Vrchní soud v Olomouci a nyní i Nejvyšší soud ale žalobu odmítly. „Nelze mít za to, že by došlo k porušení dobrých mravů,“ rozhodl senát nejvyšší instance pod vedením Zdeňka Dese.

Oba výrobky jsou podle soudců už na první pohled natolik odlišné, že si je lidé plést nemohou. Navíc na trhu existuje více výrobků, které mají na obalech slovo chondro. „V kontextu všech obrazových prvků a jejich provedení jako celku si nemůže průměrný spotřebitel výrobky zaměnit,“ píše se v konečném rozhodnutí.

Už předchozí instance rozhodly, že v případě výrobku, jako je „doplněk stravy užívaný pro zmírnění zdravotních potíží“, se zákazníci řídí především předchozími zkušenostmi nebo radou lékárníků. Nevadí pak ani využití podobné nabídky zvýhodněných balení, včetně sloganu „tři měsíce za cenu dvou“. Podle soudců je to v daném případě mezi prodejci zcela běžný obchodní postup.

Třinecký Walmark, který z poloviny patří jeho zakladatelům, bratrům Walachovým, tak nemusí platit odškodné ani stahovat z trhu svůj preparát.

Češi podle posledních dostupných údajů v roce 2012 utratili za doplňky stravy v lékárnách téměř 5,5 miliardy korun, což bylo o 5,5 procenta více než o rok dříve. Podle České asociace pro speciální potraviny lidé nejvíce kupovali právě kloubní preparáty, probiotické přípravky a doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy