Giganti na trhu potravinových doplňků bojovali o chrupavky

Tomáš Fránek
19. 9. 2014 17:18
Pražská firma Green Swan Pharmaceutical tvrdila, že Walmark názvem i obalem preparátu ArthroStop Chondro parazituje na jejím známějším výrobku GS Condro.
GS Condro
GS Condro | Foto: Externí

Brno – Dvě největší české firmy na miliardovém trhu s potravinovými doplňky se u soudu přely o kopírování názvu přípravků na bolesti kloubů. Společnost Green Swan Pharmaceutical nakonec se žalobou na konkurenční Walmark neuspěla.

Pražská firma Green Swan Pharmaceutical od roku 2011 tvrdila, že Walmark názvem i obalem preparátu ArthroStop Chondro parazituje na jejím známějším výrobku GS Condro. Ten patří mezi deset nejprodávanějších potravinových doplňků v Česku vůbec.

Arthrostop Chondro
Arthrostop Chondro | Foto: Externí

Spor se točil především kolem užití slova chondro, tedy v překladu chrupavka. Podle právníka firmy Green Swan Pharmaceutical Aleše Zemana mělo být v rozporu se zákonem už jen to, že Walmark původem řecké slovo využil jako název pro svůj výrobek.

Krajský soud v Ostravě, Vrchní soud v Olomouci a nyní i Nejvyšší soud ale žalobu odmítly. „Nelze mít za to, že by došlo k porušení dobrých mravů,“ rozhodl senát nejvyšší instance pod vedením Zdeňka Dese.

Oba výrobky jsou podle soudců už na první pohled natolik odlišné, že si je lidé plést nemohou. Navíc na trhu existuje více výrobků, které mají na obalech slovo chondro. „V kontextu všech obrazových prvků a jejich provedení jako celku si nemůže průměrný spotřebitel výrobky zaměnit,“ píše se v konečném rozhodnutí.

Už předchozí instance rozhodly, že v případě výrobku, jako je „doplněk stravy užívaný pro zmírnění zdravotních potíží“, se zákazníci řídí především předchozími zkušenostmi nebo radou lékárníků. Nevadí pak ani využití podobné nabídky zvýhodněných balení, včetně sloganu „tři měsíce za cenu dvou“. Podle soudců je to v daném případě mezi prodejci zcela běžný obchodní postup.

Třinecký Walmark, který z poloviny patří jeho zakladatelům, bratrům Walachovým, tak nemusí platit odškodné ani stahovat z trhu svůj preparát.

Češi podle posledních dostupných údajů v roce 2012 utratili za doplňky stravy v lékárnách téměř 5,5 miliardy korun, což bylo o 5,5 procenta více než o rok dříve. Podle České asociace pro speciální potraviny lidé nejvíce kupovali právě kloubní preparáty, probiotické přípravky a doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 7 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy