Českou poštu čeká právní bitva o název plánované lékárny

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
15. 8. 2014 6:00
Poštovní lékárna - název, o který má Česká pošta zájem, si zaregistrovala tuzemská filiálka švýcarské farmaceutické firmy.
Českou poštu čeká spor o název lékárny
Českou poštu čeká spor o název lékárny | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Projekt poštovních lékáren ještě ani nedostal zelenou a už musí řešit první potíže. Přišel totiž o své zamýšlené jméno. V průběhu jednání, které státní pošta vedla se svým partnerem v projektu, společností Euroclinicum, si totiž olomoucká pobočka švýcarské společnosti Herbamedicus zaregistrovala ochrannou známku na název "Poštovní lékárna". Právníci státní pošty nyní vymýšlí, jak ji získat.

Herbamedicus, který v Česku prodává především masti, si známku zaregistroval 8. srpna minulého roku. Podle zdrojů Aktuálně.cz jen pár dní poté, co tento název zazněl na jednání mezi Českou poštou a Euroclinikem.

"Víme o tom. Informace nemusela uniknout ani z pošty, ani od našeho partnera. V současné době je to věcí našich právníků," řekl Aktuálně.cz mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Společnost Herbamedicus se brání, že o projektu pošty nevěděla. Logicky tak podle ní nešlo o spekulativní registraci značky. "My jsme takovou informaci z veřejných či jiných zdrojů neměli a nedostali jsme ji ani od České pošty v okamžiku nabídky spolupráce. Poprvé jsme o nějakém takovém projektu slyšeli až z nedávných mediálních výstupů," napsala Aktuálně.cz Lenka Kraus z Herbamedicu.

Léky na vesnice

Projekt lékáren na poštách začal vznikat v létě minulého roku, kdy společnost Euroclinicum nabídla poště svůj koncept. Firma cílí primárně na vesnice, kde nejsou lékárny, a především starší klientelu, která neovládá internet. Jako distribuční kanál chce využít až dva tisíce poboček pošty, na každé z vybraných poboček by mělo být k dostání přibližně dvě stě volně prodejných léků jako například Paralen.

Pošta si od své lékárny slibuje částečnou kompenzaci svých ztrát. Zisk by měla mít z prodeje i distribuce léčiv. Euroclinicum plánuje státní firmě dodat léky v hodnotě stovek milionů korun.

Zatím však není jisté, zda se "Poštovní lékárna" vůbec rozeběhne. Vše záleží na stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Projekt Poštovní lékárna je podroben revizi generálním ředitelem Martinem Elkánem. O jeho realizaci ještě nebylo rozhodnuto. Zásadní pro jeho spuštění je souhlasné stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které doposud nebylo vydáno," potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Čekání na posudek

Pošta už obdržela vyjádření k prvotnímu návrhu, jeho znění však SÚKL tají. "Ústav se k původnímu návrhu České pošty vyjádřil v souladu se všemi právními předpisy. Česká pošta s ústavem v tuto chvíli intenzivně jedná, a to za účelem uvedení projektu do plného souladu s platnou legislativou," řekla pouze mluvčí ústavu Lucie Šustková. Podle informací Aktuálně.cz by o budoucnosti lékáren mělo být jasno do měsíce.

Nedůvěru k projektu pošty má pochopitelně konkurence na lékárenském trhu. "Jsme odkázáni na útržkovité informace z médií, případně od představitelů pošty nebo politiků. V tuto chvíli se nemůžeme ubránit dojmu, že projekt počítá s obcházením pravidel, které ostatní subjekty na trhu musejí v zájmu bezpečnosti pacientů respektovat," uvedl Michal Petrov, mluvčí největší tuzemské sítě lékáren Dr. Max. Podobný názor na věc má i Česká lékárnická komora, která prodejce léčiv sdružuje.

Pošta podobná vyjádření odmítá s tím, že se zavedené lékárenské firmy obávají konkurence. Petrov však tvrdí, že Poštovní lékárna Dr. Maxovi konkurovat nebude. "Pokud by se jednalo o zásobování opravdu zapadlých koutů republiky, jak to zástupci pošty deklarují, pak ne, protože už teď je dostupnost lékárenské péče v rámci Česka velmi dobrá. Je tedy otázka, jak vypadá celý podnikatelský záměr," uzavírá Petrov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy