Smetanito není parazit. Apetito prohrává devítiletý spor

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
Aktualizováno 14. 9. 2014 12:00
Spor dvou velkých francouzských mlékárenských skupin je nejdelším a největším bojem, který se kdy v tuzemsku strhl o konkrétní značku.
Foto: smetanito.cz

Brno – Sýr s názvem Smetanito neklame zákazníky v České republice a neparazituje na taveném sýru Apetito. Běžný spotřebitel si oba výrobky nemůže splést. Rozhodl o tom Úřad průmyslového vlastnictví v zatím devět let trvajícím sporu, o němž rozhodovaly i tuzemské soudy.

Spor dvou velkých francouzských mlékárenských skupin je nejdelším a největším bojem, který se kdy v tuzemsku strhl o konkrétní značku. Ve hře jsou desítky milionů korun, které Češi za tavené sýry v obchodech utratí.

Úřad průmyslového vlastnictví nyní rozhodl, že ochranné známky Smetanito a Apetito si nejsou podobné, a lidé si je tedy nemohou splést.

Značka ze sedmdesátých let

Sýr Apetito vyráběl od sedmdesátých let tehdejší národní podnik Lacrum v mlékárně v Želetavě, později i v Hodoníně. V privatizaci po roce 1989 koupila každou z mlékáren jiná společnost.

Foto: TPK

Hodonínský podnik nyní vlastní společnost TPK patřící francouzskému koncernu Bongrain. Ochrannou známku Apetito si zaregistrovala v roce 1993.

Ve výrobě ale pokračovala i Želetavská mlékárna, kterou koupila francouzská společnost Fromageries Bel působící pod názvem Bel Sýry Česko. Argumentovala tím, že tavený sýr Apetito začala v sedmdesátých letech vyrábět jako první. Protože však při registraci ochranné známky zaspala, přidala do názvu jedno písmeno navíc a začala nabízet Apetitto.

V následném sporu s hodonínským konkurentem ale želetavský podnik neuspěl ani přes to, že se oba výrobky začaly po privatizaci v důsledku odlišností ve výrobě lišit. Poté, co mu soud používání značky Apetitto zakázal, přešel v roce 2005 na značku Smetanito.

-ito je jenom jedno

Proti snaze o registraci ochranné známky Smetanito ale okamžitě protestovala hodonínská mlékárna TPK. Její zástupci tvrdili, že název Smetanito klame spotřebitele, když napodobuje jméno Apetito. Nelíbila se jim například koncovka -ito, která je podle nich charakteristická právě pro Apetito. Vadí jim i podobný obal výrobku (vizuální stránka je však předmětem samostatného řízení před Krajským soudem v Brně, Úřad průmyslového vlastnitví nyní posuzoval jen slovní ochrannou známku).

Následujících devět let se pak sporem zabýval nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale dvakrát i městský soud a dvakrát Nejvyšší správní soud.

Loni Městský soud v Praze rozhodl, že značka Smetanito může na trhu působit, protože není Apetitu podobná. Nejvyšší správní soud ale letos v únoru rozsudek zrušil a ještě jednou nařídil Úřadu průmyslového vlastnictví podrobně zdůvodnit, proč si obě značky nejsou podobné a nemohou mást spotřebitele v obchodech. Vytýkal Úřadu, že hodnotil dílčí části označení, aniž by posoudil celkový dojem, tedy jeho působení na spotřebitele.

Smetana versus chuť

Úřad průmyslového vlastnictví nyní konstatoval, že slovní ochranné značky Smetanito a Apetito si lidé nemohou splést. Posouzení přitom vychází z pohledu průměrného spotřebitele, tedy zástupce nejširší veřejnosti, jehož pozornost při nákupu je menší.

„Výraz Smetanito evokuje smetanu (případně jemnost, smetanovou chuť produktu) a je v něm zřetelné do jisté míry originální spojení českého slova s prvkem -ito evokujícím jedno z typických označení slov v románských jazycích. Oproti tomu výraz Apetito bude spotřebiteli vnímán jako cizojazyčné synonymum pro české výrazy apetyt či chuť k jídlu, tedy kompaktně a bez důvodu uměle jej dělit na kmenovou část a příponu,“ uvedl předseda úřadu Josef Kratochvíl. Podle něj je tak Smetanito originální název, který nenapodobuje značku Apetito.
 
Neuspěly ani argumenty výrobce Apetita, podle něhož se právě koncovka -ito stala důležitou součástí značky a lidé si ji spojují právě s jeho taveným sýrem. Podle úřadu je totiž koncovka -ito obvyklá u označování potravinářských výrobků a existuje celá řada značek, které tuto koncovku využívají – například Fito, Pepito nebo Devito.

Aktualizace - doplnění z 14. září 2014:

Společnost TPK se ještě nevzdává a proti červnovému rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví podala v srpnu novou správní žalobu. Na definitivní tečku za rekordním sporem si tedy ještě počkáme.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy