Smetanito není parazit. Apetito prohrává devítiletý spor

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
Aktualizováno 14. 9. 2014 12:00
Spor dvou velkých francouzských mlékárenských skupin je nejdelším a největším bojem, který se kdy v tuzemsku strhl o konkrétní značku.
Foto: smetanito.cz

Brno – Sýr s názvem Smetanito neklame zákazníky v České republice a neparazituje na taveném sýru Apetito. Běžný spotřebitel si oba výrobky nemůže splést. Rozhodl o tom Úřad průmyslového vlastnictví v zatím devět let trvajícím sporu, o němž rozhodovaly i tuzemské soudy.

Spor dvou velkých francouzských mlékárenských skupin je nejdelším a největším bojem, který se kdy v tuzemsku strhl o konkrétní značku. Ve hře jsou desítky milionů korun, které Češi za tavené sýry v obchodech utratí.

Úřad průmyslového vlastnictví nyní rozhodl, že ochranné známky Smetanito a Apetito si nejsou podobné, a lidé si je tedy nemohou splést.

Značka ze sedmdesátých let

Sýr Apetito vyráběl od sedmdesátých let tehdejší národní podnik Lacrum v mlékárně v Želetavě, později i v Hodoníně. V privatizaci po roce 1989 koupila každou z mlékáren jiná společnost.

Foto: TPK

Hodonínský podnik nyní vlastní společnost TPK patřící francouzskému koncernu Bongrain. Ochrannou známku Apetito si zaregistrovala v roce 1993.

Ve výrobě ale pokračovala i Želetavská mlékárna, kterou koupila francouzská společnost Fromageries Bel působící pod názvem Bel Sýry Česko. Argumentovala tím, že tavený sýr Apetito začala v sedmdesátých letech vyrábět jako první. Protože však při registraci ochranné známky zaspala, přidala do názvu jedno písmeno navíc a začala nabízet Apetitto.

V následném sporu s hodonínským konkurentem ale želetavský podnik neuspěl ani přes to, že se oba výrobky začaly po privatizaci v důsledku odlišností ve výrobě lišit. Poté, co mu soud používání značky Apetitto zakázal, přešel v roce 2005 na značku Smetanito.

-ito je jenom jedno

Proti snaze o registraci ochranné známky Smetanito ale okamžitě protestovala hodonínská mlékárna TPK. Její zástupci tvrdili, že název Smetanito klame spotřebitele, když napodobuje jméno Apetito. Nelíbila se jim například koncovka -ito, která je podle nich charakteristická právě pro Apetito. Vadí jim i podobný obal výrobku (vizuální stránka je však předmětem samostatného řízení před Krajským soudem v Brně, Úřad průmyslového vlastnitví nyní posuzoval jen slovní ochrannou známku).

Následujících devět let se pak sporem zabýval nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale dvakrát i městský soud a dvakrát Nejvyšší správní soud.

Loni Městský soud v Praze rozhodl, že značka Smetanito může na trhu působit, protože není Apetitu podobná. Nejvyšší správní soud ale letos v únoru rozsudek zrušil a ještě jednou nařídil Úřadu průmyslového vlastnictví podrobně zdůvodnit, proč si obě značky nejsou podobné a nemohou mást spotřebitele v obchodech. Vytýkal Úřadu, že hodnotil dílčí části označení, aniž by posoudil celkový dojem, tedy jeho působení na spotřebitele.

Smetana versus chuť

Úřad průmyslového vlastnictví nyní konstatoval, že slovní ochranné značky Smetanito a Apetito si lidé nemohou splést. Posouzení přitom vychází z pohledu průměrného spotřebitele, tedy zástupce nejširší veřejnosti, jehož pozornost při nákupu je menší.

„Výraz Smetanito evokuje smetanu (případně jemnost, smetanovou chuť produktu) a je v něm zřetelné do jisté míry originální spojení českého slova s prvkem -ito evokujícím jedno z typických označení slov v románských jazycích. Oproti tomu výraz Apetito bude spotřebiteli vnímán jako cizojazyčné synonymum pro české výrazy apetyt či chuť k jídlu, tedy kompaktně a bez důvodu uměle jej dělit na kmenovou část a příponu,“ uvedl předseda úřadu Josef Kratochvíl. Podle něj je tak Smetanito originální název, který nenapodobuje značku Apetito.
 
Neuspěly ani argumenty výrobce Apetita, podle něhož se právě koncovka -ito stala důležitou součástí značky a lidé si ji spojují právě s jeho taveným sýrem. Podle úřadu je totiž koncovka -ito obvyklá u označování potravinářských výrobků a existuje celá řada značek, které tuto koncovku využívají – například Fito, Pepito nebo Devito.

Aktualizace - doplnění z 14. září 2014:

Společnost TPK se ještě nevzdává a proti červnovému rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví podala v srpnu novou správní žalobu. Na definitivní tečku za rekordním sporem si tedy ještě počkáme.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 24 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy