Nejnižší místo Česka se stále prohlubuje. Spolu s rýpadly a dopravníky pluje krajinou

Nejnižší místo Česka se stále prohlubuje. Spolu s rýpadly a dopravníky pluje krajinou
Jeden z největších povrchových dolů na těžbu uhlí v Česku. Severočeský Důl Bílina.
Rozloha těžebního prostoru je 44 kilometrů čtverečních a patří společnosti Severočeské doly, spadající pod státní energetický gigant ČEZ.
Za rok se tu vytěží okolo devíti milionů tun hnědého uhlí a spolu s tím 50 milionů kubíků zeminy.
Roční těžba uhlí v Česku klesá od sametové revoluce, a to o desítky procent. Zatímco v roce 1989 se vytěžilo téměř 35 milionů tun černého uhlí a 89 milionů tun uhlí hnědého, loni to bylo necelých 3,2 milionu tun černého a 37,5 milionu tun hnědého uhlí.
Foto: Jakub Plíhal
Ekonomika Ekonomika - za podpory: ČEZ logo
Aktualizováno 13. 12. 2020 15:58
Uhelná komise nedávno doporučila, aby Česko využívalo uhlí ještě dalších 18 let. Ekologové i ministerstvo životního prostředí to považují za příliš pozdní termín. Finální slovo bude mít vláda. Vy se podívejte, jak se uhlí těží. Navštívili jsme jeden z největších hnědouhelných dolů v Česku, Důl Bílina. Ten mimochodem dostal povolení k prolomení limitů od vlády Bohuslava Sobotky v roce 2015.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 44 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy