Firmy na jihu Moravy nařizují lidem přesčasy. Zákoník práce porušují kvůli nedostatku pracovních sil

ČTK ČTK
25. 9. 2016 9:50
Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil na trhu řeší firmy na jižní Moravě nařizováním přesčasů. Dostávají se tak i do rozporu se zákoníkem práce. Ve výrobních firmách nejsou výjimkou až dvanáctihodinové směny, problémem je například nedodržování přestávek mezi nimi.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Brno - Firmy na jižní Moravě řeší nedostatek kvalifikovaných pracovních sil na trhu nařizováním přesčasů. Dostávají se tak i do rozporu se zákoníkem práce. Ve výrobních firmách nejsou výjimkou až dvanáctihodinové směny, problémem je například nedodržování přestávek mezi nimi. Řekla to vedoucí právního odboru oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Dagmar Berková.

"Obecně se projevuje nedostatek pracovních sil napříč odvětvími hlavně ve výrobní sféře. Firmy v minulosti hodně lidí propustily a teď se to snaží dotahovat dalšími směnami. Jsou profese, které nyní neseženou," uvedla Berková.

Na inspektorát práce se teď podle ní neobrací lidé, kteří nedostali výplatu, ale spíše ti, kdo dělají hodně přesčas. "Jde o stovku hodin měsíčně i více," uvedla Berková. Pokuty za porušení pracovních předpisů se podle ní nyní pohybují v desítkách tisíc korun.

Firmy nedodržují odpočinek mezi směnami

Kromě nedodržování přestávek mezi směnami je problémem i nedostatečná dobu odpočinku v týdnu. Lidé, kteří mají dvanáctihodinovou směnu, musí mít další práci nastavenou tak, aby předtím měli přestávku 11 hodin. Firma také musí platit příplatky ve výši 25 procent za práci přesčas, přednost má ale volno. Každý zaměstnanec má podle Berkové v týdnu nárok alespoň jednou týdně na 35 hodin nepřetržitého odpočinku, což řada firem nedodržuje. Zaměstnavatelé by od příštího roku měli vyloučit stres na pracovišti. Počítá s tím novela zákoníku práce.

Podíl nezaměstnaných na jižní Moravě v srpnu stagnoval na úrovni 6,1 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání mírně klesl na 48.661 lidí. Pro zhruba čtvrtinu tohoto počtu mají ale úřady práce v nabídce místo. Řada firem poptává zejména odborníky v technických profesích.

Má zákoník práce ukládat zaměstnavatelům povinnost předcházet stresu na pracovišti? Odborář Josef Středula o živnostník Bedřich Danda v duelu DVTV. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy