Meta i Apple. Evropská komise uvedla firmy, které musejí dodržovat nová pravidla

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2023 14:11
Evropská komise (EK) zveřejnila seznam šesti velkých internetových společností, které musejí splňovat pravidla digitální normy DMA. Pět firem je ze Spojených států, a to Alphabet, Amazon, Apple, Meta Platforms a Microsoft, šestou je čínská společnost ByteDance, která vlastní platformu TikTok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Globální digitální firmy budou muset dodržovat nová pravidla, jejichž smyslem je lépe ochraňovat podnikání jejich menší konkurence. Komise to ve středu uvedla v tiskové zprávě.

Pro lidi bude také jednodušší se snadno odhlásit ze služeb dané platformy. Firmy, které se normou nebudou řídit, čekají podle komisaře Thierryho Bretona přísné sankce. Teď mají jmenované podniky šest měsíců na to, aby požadavky normy splnily, čas tedy mají do 6. března příštího roku.

"Pro DMA je to Den D!" napsal Breton na sociální síti X, dříve Twitter. "Ty nejvlivnější on-line firmy teď budou muset hrát podle našich unijních pravidel," dodal.

Norma se týká konkrétních služeb, které zmíněné platformy poskytují, celkem jich je 22. V případě sociálních sítí jde vedle Tiktoku rovněž o Facebook, Instagram a LinkedIn, dále o komunikační služby WhatsApp a Messenger, videokanál YouTube nebo vyhledávače Chrome, Safari či Google.

"Dnešní rozhodnutí o označení následují po přezkumu, který trval 45 dní a který komise provedla poté, co společnosti Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft a Samsung oznámily svůj potenciální status strážců," uvedla dnes komise. Uvedené firmy komise v angličtině nazývá "gatekeepers".

Takzvaný gatekeeper, tedy strážce, je velký podnik významně ovlivňující provoz internetu. Patří mezi ně firmy s více než 45 miliony aktivních uživatelů měsíčně a s tržní kapitalizací 75 miliard eur (1,8 bilionu Kč). Nyní EK oznámila, že těchto strážců je jen šest, původně zmíněný Samsung v nynějším seznamu není.

Mluvčí Microsoftu podle agentury Reuters řekl, že firma akceptuje označení gatekeeper, zatímco mluvčí Mety, Googlu a Amazonu uvedli, že tato označení přezkoumávají. Firmy Apple a TikTok byly méně vstřícné. TikTok uvedl, že s rozhodnutím zásadně nesouhlasí a že je zklamán z toho, že před tímto rozhodnutím nebylo provedeno žádné šetření trhu. Nyní přehodnocuje své další kroky. Mluvčí Applu sdělil, že společnost je nadále "velmi znepokojena riziky ochrany soukromí a bezpečnosti dat, která DMA pro naše uživatele představuje."

Kromě toho se společnosti Google zakazuje, aby ve výsledcích svého vyhledávače zvýhodňovala vlastní služby. Norma také zabrání gigantu v oblasti elektronického obchodování Amazon využívat údaje, které na jeho stránkách vytvářejí firemní zákazníci, k tomu, aby jim lépe konkuroval.

DMA zároveň přiměje společnost Apple, aby na svých zařízeních, jako jsou iPhony a iPady, povolovala jiné obchody s aplikacemi než jen Apple Store, uvedla agentura AFP.

"Už jsme s firmami začali diskutovat a ony pochopily, že se pravidla hry změnila," uvedl Breton. Řekl také, že Evropská komise, která bude mít pravomoc normu kontrolovat a ukládat sankce, "nebude váhat přijmout rázná opatření".

Některá pravidla vstupují v platnost okamžitě. Patří mezi ně nová povinnost dotčených firem informovat komisi o každém převzetí jiného podniku bez ohledu na jeho velikost.

 

Právě se děje

Další zprávy