Informoval o tom web Zdopravy.cz. Aerolinky kvůli situaci musely zrušit lety. Dopravce je v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli.
CSAT provádí na letišti údržbu a opravy letadel. Právě za tyto a další služby podle mluvčí CSAT Kateřiny Pavlíkové aerolinky dluží. "CSAT postupovalo maximálně obezřetně a uplatnilo toto zadržovací právo konkrétně na dvě letadla typu ATR, z toho v jednom případě se jedná o letadlo zaparkované a aktuálně nenasazované v provozu. O tomto kroku jsme vedení letecké společnosti informovali a předložili i možné návrhy řešení," řekla serveru Pavlíková.
Podle ní se k možným řešením dopravce dosud nevyjádřil. Zároveň odmítla, že by zadržení mohlo provoz ČSA ohrozit, koncern Smartwings vlastní přes 40 letadel.
Smartwings ovšem s krokem CSAT nesouhlasí a označily ho za protiprávní. "CSAT porušilo princip mimořádného moratoria. Kroky CSAT představuji bezprecedentní úkony směřující k likvidaci ČSA, a to státem kontrolovanou společností," uvedla v prohlášení mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.
Dopravce podle ní neobdržel před zadržením žádné upozornění. Následně musel zrušit některé pravidelné linky, na kterých letadla ATR létala. "Činíme v tomto směru právní kroky," dodala Dufková. Podle ní hrozí i mezinárodní arbitráž, protože letadla nepatří ČSA, aerolinky je pouze provozují.
Pohledávky CSAT jsou podle Smartwings zajištěny zajišťovacím převodem práva k leteckému motoru a dalšímu technickému vybavení letadel. Část pohledávek pak podle Dufkové CSAT nabylo převodem od české leasingové společnosti.
Smartwings a ČSA jsou v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli. To vyprší na konci února. Letecká skupina kvůli tomu žádá o pomoc stát. Pro ČSA chce nevratnou podporu 1,1 miliardy korun, bez ní podle skupiny čeká dopravce insolvenční řízení, protože aerolinky nemají nárok na podporu z jiných dotačních programů. Skupina zároveň žádá stát o půlmiliardové kompenzace za zrušené lety během loňského jara.