Je stávka mimořádná okolnost? Ryanair odmítá platit odškodné, v Británii čelí žalobám

ČTK ČTK
6. 12. 2018 14:25
Britský úřad pro civilní letectví podniká právní kroky proti irským aerolinkám Ryanair. Chce je donutit zaplatit odškodnění tisícům britských zákazníků, které letos v létě postihly stávky zaměstnanců této firmy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Irský nízkonákladový přepravce v létě zažil nejhorší stávky pilotů a palubního personálu ve své historii a byl nucen zrušit stovky letů, což narušilo cestovní plány více než 100 tisíc zákazníků. 

Společnost odškodnění neplatí na základě argumentace, že stávky představují "mimořádné okolnosti", a to znamená, že cestující nemají na odškodnění nárok. Úřad pro civilní letectví ale nyní uvedl, že stávky nejsou vyňaty z pravidel Evropské unie o kompenzacích, informovala agentura Reuters.

Nicméně soudy v Německu, Španělsku a Itálii už dříve rozhodly, že stávky jsou "mimořádnou okolností" a nařízení EU261, které stanovuje společná pravidla náhrad a pomoci v letecké dopravě, se na ně nevztahuje.

Analytici společnosti Goodbody poznamenali, že konkurenční aerolinky Lufthansa a British Airways ze společnosti IAG nebyly povinny kvůli nedávným stávkám platit odškodné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy