Poláci otestovali nejlevnější proudové letadlo na světě. Na jeho vývoj přispěla EU

ČTK ČTK
15. 4. 2019 14:10
Prototyp malého dopravního proudového letadla polské konstrukce a výroby má za sebou první lety, oznámila zpravodajská televize TVN 24. Výrobci pětisedadlového letounu Flaris Lar1 slibují, že půjde o nejlevnější stroj svého druhu na světě, přesnou cenu však dosud neohlásili, dodala stanice.
Foto: Flaris
Foto: Flaris

Letoun, vyvíjený už téměř deset let i za přispění fondů Evropské unie, má zatím za sebou 26 letů v podobě startů a přistání na dráze letiště Babimost ve městě Zelená Hora, které měly doladit konfiguraci stroje a ověřit jeho chování ve vzduchu.

Stroj, poháněný americkým proudovým motorem Williams FJ33-5A, je určen amatérským pilotům a má být schopen létat z travnatých letišť. Maximální rychlost má podle tvůrců dosahovat 770 kilometrů za hodinu, dolet má přesáhnout 3000 kilometrů.

"Cena letadla a provozní náklady budou čtvrtinové oproti jiným strojům v kategorii lehkých proudových strojů," slibuje ředitel firmy Flaris Rafal Ladziński.

Všichni přímí konkurenti se podle dostupných údajů vyrábějí v USA, TVN 24 nicméně zmínila i slovenský létající automobil AeroMobil či "létající taxík" CityAirbus.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy