Poláci otestovali nejlevnější proudové letadlo na světě. Na jeho vývoj přispěla EU

15. 4. 2019 14:10
Prototyp malého dopravního proudového letadla polské konstrukce a výroby má za sebou první lety, oznámila zpravodajská televize TVN 24. Výrobci pětisedadlového letounu Flaris Lar1 slibují, že půjde o nejlevnější stroj svého druhu na světě, přesnou cenu však dosud neohlásili, dodala stanice.

Letoun, vyvíjený už téměř deset let i za přispění fondů Evropské unie, má zatím za sebou 26 letů v podobě startů a přistání na dráze letiště Babimost ve městě Zelená Hora, které měly doladit konfiguraci stroje a ověřit jeho chování ve vzduchu.

Stroj, poháněný americkým proudovým motorem Williams FJ33-5A, je určen amatérským pilotům a má být schopen létat z travnatých letišť. Maximální rychlost má podle tvůrců dosahovat 770 kilometrů za hodinu, dolet má přesáhnout 3000 kilometrů.

"Cena letadla a provozní náklady budou čtvrtinové oproti jiným strojům v kategorii lehkých proudových strojů," slibuje ředitel firmy Flaris Rafal Ladziński.

Všichni přímí konkurenti se podle dostupných údajů vyrábějí v USA, TVN 24 nicméně zmínila i slovenský létající automobil AeroMobil či "létající taxík" CityAirbus.

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.