Aerosalon ukázal trendy v letectví: Na palubách bude nižší tlak, obří dolet změní trh

Na právě probíhajícím leteckém veletrhu v Paříži se každoročně představují novinky, které napoví, jak bude vypadat letecký byznys v příštích letech. Evropský výrobce letadel Airbus ukázal své nové letadlo. To vychází z menšího typu A321, ale zároveň dokáže doletět bez problému i za oceán. Očekává se, že by mohlo změnit standardy cestování a globálně propojit i menší města. Jeho americký rival Boeing nové letadlo neukázal, naopak se omluvil za problémy s letadly 737 MAX. Získal na ně však první novou objednávku po zákazu provozu. Podívejte se na největší zajímavosti z veletrhu.
Dolet letounu A321xlr činí 8704 kilometrů. Tmavá část této mapy ukazuje, kam až by se s ním teoreticky dalo cestovat z Prahy.
Dolet letounu A321xlr činí 8704 kilometrů. Tmavá část této mapy ukazuje, kam až by se s ním teoreticky dalo cestovat z Prahy. | Foto: Aktuálně.cz

Z Prahy do celého světa

Evropský výrobce letadel Airbus předběhl svého konkurenta Boeing a představil malé letadlo s obrovským doletem. Nový typ A321XLR doletí na jedno natankování až 8700 kilometrů. Bez problému by tak zvládl let z Prahy na východní pobřeží USA bez mezipřistání.

  • Na snímku nahoře se podívejte na mapu doletu nového letadla, pokud by startovalo z Prahy. Dolet je vykreslen tmavší barvou.

Na dálkové lety museli dopravci v minulosti nasadit kvůli doletu větší letadla.

Otevřít dálkové linky tak bylo možné jen na trasách, kde létal dostatečný počet cestujících, kteří je naplnili. Nová letadla umožní zavést linky i mimo velká letiště typu Frankfurt nebo Londýn. Pro Prahu mohou tato letadla znamenat naději na nové dálkové linky.

 

Právě se děje

před 29 minutami

MS hokejistek bylo krátce před začátkem zrušeno kvůli obavám z koronaviru

Kvůli obavám ze šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa hokejistek v Kanadě, které mělo začít za účasti českého týmu 6. května. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) chce jednat o náhradním termínu, aby se vrcholná akce mohla uskutečnit.

Šampionát byl dva týdny před začátkem zrušen z rozhodnutí vlády provincie Nové Skotsko. Konat se mělo ve městech Halifax a Truro. "Je to nepříjemná zpráva, kterou jsme dostali krátce před začátkem turnaje," řekl prezident IIHF René Fasel, který věřil, že byla připravena adekvátní bezpečnostní opatření pro hráčky, funkcionáře, fanoušky i obyvatele obou kanadských měst.

Další zprávy