Horší, než se čekalo. Smartwings počítají s návratem Boeingů 737 Max až od roku 2020

Michael Bouška Michael Bouška
13. 6. 2019 12:00
Letadla typu Boeing 737 Max, která mají po dvou nehodách zakázáno létat, v nejbližších měsících pravděpodobně znovu nevzlétnou. Česká letecká společnost Smartwings s nimi počítá až od příštího roku. Výrobce už sice dokončil nový software, který má problémy vyřešit, letadlo však budou muset do provozu opět schválit regulační úřady po celém světě.
Foto: Smartwings Group

"S návratem 737 MAX do provozu počítáme až koncem prvního čtvrtletí 2020," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Podobnou informaci přinesla i agentura Bloomberg, podle které americký úřad pro letectví nepředpokládá návrat těchto letadel dříve než v prosinci tohoto roku. Oficiálně však úřad uvedl, že zatím přesný harmonogram schvalovacího procesu nemá.

V letošní letní sezoně měl mít český dopravce Smartwings podle svých plánů v provozu 16 letadel tohoto typu. Místo nich teď musí hledat náhradní letadla. Část letů firma zrušila úplně. Omezení se citelně dotklo především regionálních letišť. Například v Pardubicích zrušil Smartwings všechny své lety. Další spoje na tamním letišti pak zrušila nízkonákladová společnost Ryanair, rovněž s odvoláním na problémy s letadly 737 Max.

Výrazně optimističtější je letecká společnost American Airlines. Podle jejího šéfa Douga Parkera je velmi pravděpodobný návrat 737 Max do provozu už v polovině srpna. Firmu podle něj budou celkem stát problémy s letadlem v přepočtu téměř osm miliard korun.

Kompenzace prudce rostou

Dopravci budou za letadla, která nemohou létat, požadovat kompenzace. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda dříve ČTK řekl, že náklady českého dopravce spojené s odstavením letadel se podle odhadů pohybují kolem 100 milionů korun měsíčně. Dopravce to blíže komentovat nechtěl. "Je to věc dalších jednání," uvedla Dufková.

Kompenzace budou chtít i další aerolinky. Například v Číně odstavily letecké společnosti 96 strojů, což odpovídá zhruba čtyřem procentům celkového počtu čínských letadel. "Toto přerušení provozu přináší čínským aerolinkám obrovské ztráty," řekl agentuře Reuters expert na leteckou dopravu Li Siao-ťin. Odhadl, že ztráta bude u každého odstaveného letadla činit v přepočtu nejméně 10 milionů korun za každý měsíc.

Odškodné již po Boeingu požadují i aerolinky z jiných zemí, například turecká společnost Turkish Airlines, americká firma United Airlines, irský Ryanair či Flydubai ze Spojených arabských emirátů.

Boeing 737 Max společnosti Ethiopian Airlines se letos 10. března zřítil krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Provoz letounů Boeing 737 Max byl po těchto nehodách po celém světě pozastaven. Boeing v polovině března také přerušil dodávky těchto strojů zákazníkům. Začátkem dubna pak oznámil, že se rozhodl dočasně snížit tempo výroby těchto letounů téměř o pětinu na 42 strojů měsíčně.

Agentura ČTK připomíná, že odbyt letadel americké společnosti Boeing se v květnu meziročně propadl o 56 procent na 30 strojů. Firma v úterý uvedla, že je to právě důsledek přerušení dodávek letounů 737 Max po tragických nehodách. Evropský konkurent Airbus v květnu dodal zákazníkům 81 letadel, což bylo o 59 procent více než před rokem, informovala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy