Milionářů rychle přibývá. Podívejte se, kde se jim daří a které země naopak chudnou

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 26. 10. 2019 20:43
Dolarových milionářů - tedy lidí se jměním alespoň 23 milionů korun - ve světě stále přibývá. Celkem jich je už skoro 47 milionů. Tito lidé dohromady ovládají majetek za více než 158 bilionů dolarů - tedy celých 44 procent veškerého světového bohatství. Ukazují to data Global Wealth Report 2019 švýcarské banky Credit Suisse. Podívejte se, kde je těchto boháčů nejvíce a jak se jejich počty mění.
Foto: Reuters

USA (+ 675 000 dolarových milionářů)

  • Populace: 328 milionů
  • Dospělá populace: 245 milionů
  • Dolarových milionářů: 18 614 000 (+ 675 000 za rok)
  • Top 10 % nejbohatších: 98 855 000
  • Top 1 % nejbohatších: 19 816 000
  • Mediánové bohatství (polovina lidí má větší a polovina menší majetek, než je uvedená částka): 65 904 dolarů na dospělého (1,5 milionu Kč)
  • Průměrné bohatství: 432 365 dolarů na dospělého (9,9 milionu Kč)

Ve Spojených státech za rok přibylo 675 tisíc nových dolarových milionářů - tedy více než polovina z nových milionářů na celém světě. Americké hospodářství pokračuje v růstu a bohatství se zde zvyšuje už 11. rok v řadě. K růstu nyní pomohly především nízké úrokové sazby a velké snížení daní. Problémem je podle zprávy naopak protahování obchodní války s Čínou, napětí na Blízkém východě, výkyvy na akciovém trhu i obavy z nárůstu vládního dluhu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy