Cizinecká policie podnikla další razii v Rohlíku, zadržela osm zaměstnanců

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2018 20:21
Pražská cizinecká policie v součinnosti se Státním úřadem inspekce práce provedla další razii ve skladu on-line prodejce potravin Rohlík.cz.
Ve skladu společnosti Rohlík probíhá razie. Policie odváží několik zajištěných osob | Video: Aktu.cz

Praha - Pražská cizinecká policie ve středu několik hodin zasahovala ve skladu internetového obchodu Rohlik.cz kvůli kontrole legálního zaměstnávání cizinců. Zadržela osm lidí, jeden z nich byl v evidenci celostátně hledaných, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

"Můžeme potvrdit, že dnes proběhla v dopoledních hodinách v pražském skladu společnosti Rohlik.cz inspekce kontrolních orgánů. Jednalo se o rutinní kontrolu, která probíhá ve všem firmách zaměstnávajících lidi ze zahraničí. Podle našich informací zástupci potravinové inspekce a policie nezjistili v Rohlíku žádná zásadní pochybení. Policie zajistila pouze 7 pracovníků z více než 300, kteří u sebe neměli doklady a nemohli je tím pádem policii na místě předložit. Přitom jeden z nich už je zpět na pracovišti," uvedla společnost ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Podle policie bylo zadržených původně osm, jednoho z nich však propustila. "Se šesti z nich bude zahájeno správní řízení o správním vyhoštění, neboť zde pracovali bez povolení. Jedna osoba procházela evidencí celostátně hledaných osob. Poslední, osmá, byla vyřešena příkazem na místě a následně propuštěna," uvedl mluvčí.

"Máme indikace, že nelegální pracovníci se prokázali u našeho obchodního partnera falešným občanským průkazem státu EU," sdělil majitel e-shopu Tomáš Čupr. Rohlik.cz podle něj kontrolovat doklady nemůže. "Toto je v kompetenci našeho obchodního partnera, který nám garantuje soulad s právními předpisy," uvedl. Pokud by se prokázalo, že obchodní partner pochybil, je s ním Rohlik.cz připraven okamžitě ukončit spolupráci, uvedl majitel.

Nejedná se však o první razii ve skladu. V březnu loňského roku cizinecká policie zajistila ve skladech podniku 85 lidí, kteří byli podezřelí, že v Česku pracují bez platných povolení. Od té doby se firma potýkala s nedostatkem zaměstnanců. Spoluzakladatel firmy Tomáš Čupr tehdy označil jednání policie za praktiky StB.

V červenci 2016 při kontrole 44 lidí odhalila, že 24 cizinců pracuje v tuzemsku bez povolení. Následně byli vyhoštěni ze země.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy