Cizinecká policie podnikla další razii v Rohlíku, zadržela osm zaměstnanců

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2018 20:21
Pražská cizinecká policie v součinnosti se Státním úřadem inspekce práce provedla další razii ve skladu on-line prodejce potravin Rohlík.cz.
Ve skladu společnosti Rohlík probíhá razie. Policie odváží několik zajištěných osob | Video: Aktu.cz

Praha - Pražská cizinecká policie ve středu několik hodin zasahovala ve skladu internetového obchodu Rohlik.cz kvůli kontrole legálního zaměstnávání cizinců. Zadržela osm lidí, jeden z nich byl v evidenci celostátně hledaných, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

"Můžeme potvrdit, že dnes proběhla v dopoledních hodinách v pražském skladu společnosti Rohlik.cz inspekce kontrolních orgánů. Jednalo se o rutinní kontrolu, která probíhá ve všem firmách zaměstnávajících lidi ze zahraničí. Podle našich informací zástupci potravinové inspekce a policie nezjistili v Rohlíku žádná zásadní pochybení. Policie zajistila pouze 7 pracovníků z více než 300, kteří u sebe neměli doklady a nemohli je tím pádem policii na místě předložit. Přitom jeden z nich už je zpět na pracovišti," uvedla společnost ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Podle policie bylo zadržených původně osm, jednoho z nich však propustila. "Se šesti z nich bude zahájeno správní řízení o správním vyhoštění, neboť zde pracovali bez povolení. Jedna osoba procházela evidencí celostátně hledaných osob. Poslední, osmá, byla vyřešena příkazem na místě a následně propuštěna," uvedl mluvčí.

"Máme indikace, že nelegální pracovníci se prokázali u našeho obchodního partnera falešným občanským průkazem státu EU," sdělil majitel e-shopu Tomáš Čupr. Rohlik.cz podle něj kontrolovat doklady nemůže. "Toto je v kompetenci našeho obchodního partnera, který nám garantuje soulad s právními předpisy," uvedl. Pokud by se prokázalo, že obchodní partner pochybil, je s ním Rohlik.cz připraven okamžitě ukončit spolupráci, uvedl majitel.

Nejedná se však o první razii ve skladu. V březnu loňského roku cizinecká policie zajistila ve skladech podniku 85 lidí, kteří byli podezřelí, že v Česku pracují bez platných povolení. Od té doby se firma potýkala s nedostatkem zaměstnanců. Spoluzakladatel firmy Tomáš Čupr tehdy označil jednání policie za praktiky StB.

V červenci 2016 při kontrole 44 lidí odhalila, že 24 cizinců pracuje v tuzemsku bez povolení. Následně byli vyhoštěni ze země.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy