Cizinecká policie podnikla další razii v Rohlíku, zadržela osm zaměstnanců

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2018 20:21
Pražská cizinecká policie v součinnosti se Státním úřadem inspekce práce provedla další razii ve skladu on-line prodejce potravin Rohlík.cz.
Ve skladu společnosti Rohlík probíhá razie. Policie odváží několik zajištěných osob | Video: Aktu.cz

Praha - Pražská cizinecká policie ve středu několik hodin zasahovala ve skladu internetového obchodu Rohlik.cz kvůli kontrole legálního zaměstnávání cizinců. Zadržela osm lidí, jeden z nich byl v evidenci celostátně hledaných, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

"Můžeme potvrdit, že dnes proběhla v dopoledních hodinách v pražském skladu společnosti Rohlik.cz inspekce kontrolních orgánů. Jednalo se o rutinní kontrolu, která probíhá ve všem firmách zaměstnávajících lidi ze zahraničí. Podle našich informací zástupci potravinové inspekce a policie nezjistili v Rohlíku žádná zásadní pochybení. Policie zajistila pouze 7 pracovníků z více než 300, kteří u sebe neměli doklady a nemohli je tím pádem policii na místě předložit. Přitom jeden z nich už je zpět na pracovišti," uvedla společnost ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Podle policie bylo zadržených původně osm, jednoho z nich však propustila. "Se šesti z nich bude zahájeno správní řízení o správním vyhoštění, neboť zde pracovali bez povolení. Jedna osoba procházela evidencí celostátně hledaných osob. Poslední, osmá, byla vyřešena příkazem na místě a následně propuštěna," uvedl mluvčí.

"Máme indikace, že nelegální pracovníci se prokázali u našeho obchodního partnera falešným občanským průkazem státu EU," sdělil majitel e-shopu Tomáš Čupr. Rohlik.cz podle něj kontrolovat doklady nemůže. "Toto je v kompetenci našeho obchodního partnera, který nám garantuje soulad s právními předpisy," uvedl. Pokud by se prokázalo, že obchodní partner pochybil, je s ním Rohlik.cz připraven okamžitě ukončit spolupráci, uvedl majitel.

Nejedná se však o první razii ve skladu. V březnu loňského roku cizinecká policie zajistila ve skladech podniku 85 lidí, kteří byli podezřelí, že v Česku pracují bez platných povolení. Od té doby se firma potýkala s nedostatkem zaměstnanců. Spoluzakladatel firmy Tomáš Čupr tehdy označil jednání policie za praktiky StB.

V červenci 2016 při kontrole 44 lidí odhalila, že 24 cizinců pracuje v tuzemsku bez povolení. Následně byli vyhoštěni ze země.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy