Čtenost novin klesla, polepšily si jen Blesk a HN

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
15. 5. 2014 14:44
Pořadí deníků podle průměrné denní čtenosti se dlouhodobě nemění. První je Blesk, druhá MF Dnes, třetí Deník.
Čtenost deníků v tuzemsku v průměru klesá.
Čtenost deníků v tuzemsku v průměru klesá. | Foto: Radek Pecák

Praha - Nejčtenějším celostátním deníkem zůstává Blesk, který si v loňském čtvrtém a letošním prvním čtvrtletí přečetlo denně v průměru 1,15 milionu lidí. Proti předchozímu období jde o mírný nárůst. Jediným dalším listem, kterému čtenost vzrostla, jsou Hospodářské noviny. Místo 186 tisíc je nyní čte 187 tisíc lidí.

Čtenost dalších deníků podle průzkumu Media Projekt klesla. Například MF Dnes proti předchozímu sledovanému období klesl počet čtenářů o 35 tisíc, regionálnímu Deníku o 49 tisíc a Aha! o 20 tisíc na jedno vydání. Deníku Sport ubylo 5000 a Lidovým novinám 14 tisíc čtenářů. U Práva se jejich počet nezměnil.

Čtenost mírně vzrostla také u dvou časopisů, které stejně jako Hospodářské noviny i online deník Aktuálně.cz, vydává Economia. Respekt si v minulém období přečetlo 162 tisíc lidí (oproti 160 tisícům v předešlém období), Ekonomu pak vzrostla čtenost z předchozích 75 tisíc na 76 tisíc.

Pořadí nejčtenějších deníků se nezměnilo ani na dalších místech. Druhou příčku obsadila Mladá fronta DNES se 752 tisíci čtenářů a třetí je Deník, který při zahrnutí všech regionálních vydání četlo v průměru 725 tisíc lidí.

V pořadí se dále umístilo Právo s 335 tisíci čtenářů. Bulvární deník Aha! si přečetlo v průměru 278 tisíc a Sport 247 tisíc lidí denně. Lidové noviny ve sledovaném pololetí četlo v průměru 192 tisíc lidí a Hospodářské noviny tedy 187 tisíc lidí.

Pro ženy také Blesk

Průzkum, jehož výsledky jsou zveřejňovány čtyřikrát do roka vždy za dvě čtvrtletí dohromady, se věnuje také titulům zdarma. Deník Metro si ve sledovaném období přečetlo denně odhadem 518 tisíc lidí a deník E15 89 tisíc čtenářů. Mezi přílohami deníků se pozice nejčtenějšího titulu vyměnila. Blesk magazín TV se s 1,4 milionu čtenářů dostal před TV magazín s 1,39 milionu čtenářů.

Mezi časopisy v kategorii pro ženy se stal nejčtenějším titulem Blesk pro ženy, který předstihl Chvilku pro tebe. V ekonomických časopisech ve čtenosti zůstává týdeník Ekonom před Eurem, na rozdíl od srovnání jejich prodaného nákladu, kde mírně vede Euro. Mezi celostátními zpravodajskými týdeníky byl nejčtenější opět Reflex, v dalším pořadí se Respekt dostal před časopis Týden, který ale dál vykazuje vyšší prodaný náklad.

Průzkum ukázal, že nejméně jeden deník si v posledních 14 dnech přečetlo 72 procent populace, tedy přibližně 6,3 milionu osob ve věku 12 - 79 let. Čtenářem alespoň jednoho časopisu vydávaného na tiskovém trhu v Česku je 85 procent, tedy 7,5 milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy