Commerzbank a Deutsche Bank potvrdily jednání o sloučení. Odboráři se bojí o místa

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2019 17:19
Německé bankovní domy Commerzbank a Deutsche Bank v neděli potvrdily spekulace médií, že zvažují fúzi. Commerzbank v nedělním krátkém sdělení uvedla, že banky se dohodly na zahájení rozhovorů, Deutsche Bank ale upozorňuje, že jednání nemusejí žádný výsledek přinést.
Deutsche Bank.
Deutsche Bank. | Foto: Reuters

Deutsche Bank je největší bankou v Německu a pokud by se spojila s Commerzbank, vznikla by druhá největší banka v Evropě za britskou HSBC a francouzskou BNP Paribas.

"V tomto kontextu potvrzujeme, že jsme zapojeni do jednání s Commerzbank," píše se ve sdělení Deutsche Bank, z něhož citovala agentura Reuters. Commerzbank uvedla, že banky se dohodly na zahájení rozhovorů "s otevřeným výsledkem".

Šéf Deutsche Bank Christian Sewing v prohlášení k zaměstnancům upozornil, že fúzi může zabránit řada ekonomických a technických faktorů. Zdůraznil, že cílem Deutsche Bank je i nadále "zůstat globální bankou se silnými aktivitami v oblasti kapitálových trhů". Banka podle něj nyní musí posoudit, jakou roli chce hrát v konsolidaci německého a evropského bankovního sektoru.

Nedělní oznámení přichází po měsících spekulací, že obě banky projednají sloučení, kterému je nakloněna i německá vláda. Oba finanční domy na konci loňského roku zaměstnávaly dohromady více než 133 000 lidí na plný úvazek. Odboráři dali už dříve najevo, že v případě fúze bank se obávají snižování počtu pracovních míst.

Ministr financí Scholz: Německo potřebuje silný bankovní sektor

Deutsche Bank na začátku února oznámila, že je za loňský rok v zisku, a to poprvé po čtyřech letech. Zatímco v roce 2017 vykázala banka ztrátu 735 milionů eur, loni měla čistý zisk 341 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Commerzbank loni dosáhla čistého zisku 865 milionů eur (21,9 miliardy Kč), což je téměř sedmkrát více než v předchozím roce.

Německý ministr financí Olaf Scholz opakovaně zdůrazňuje, že Německo potřebuje silný bankovní sektor. Společnosti Deutsche Bank a Commerzbank se v poslední době potýkají s problémy a vláda doufá, že spojením by získaly na síle. Kritici fúze nicméně tvrdí, že spojení by pouze vytvořilo jednu velkou banku, která bude mít problémy.

Německá vláda firmu Commerzbank podpořila v době globální finanční krize a stále v ní vlastní více než 15procentní podíl. Ministerstvo financí v neděli uvedlo, že vzalo rozhodnutí bank zahájit rozhovory na vědomí. "Jsme se všemi zúčastněnými v pravidelným kontaktu," dodalo.

Tržní hodnota Deutsche Bank se nyní pohybuje kolem 16 miliard eur (přes 400 miliard Kč), zatímco tržní hodnota Commerzbank činí pouze devět miliard eur (zhruba 230 miliard Kč).

Britská HSBC má přitom tržní hodnotu kolem 125 miliard liber (3,7 bilionu Kč) a francouzská BNP Paribas zhruba 55 miliard eur (1,4 bilionu Kč), píše agentura AFP.

Video: Budou se peníze v bankách lépe úročit? Bude dostupnější bydlení? Rozhovor s členem rady ČNB

Budou se peníze v bankách lépe úročit? Bude dostupnější bydlení? Podívejte se na rozhovor s novým členem rady ČNB Tomášem Holubem. | Video: Leoš Rousek, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy