Čínská CEFC kupuje i Martinický palác na Hradčanském náměstí

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 13:55
Firma chystá expanzi na evropské trhy a bude ji řídit z pražské ulice Na Příkopě, kde koupila bývalou budovu Živnobanky. Dnes oznámila další nákup v historickém centru Prahy, finální smlouva ještě není uzavřena. CEFC je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze | Foto: ČTK

Praha - Čínská privátní společnost CEFC China Energy Company Limited kupuje další historickou budovu v Praze. Od společnosti Martinický palác získá Martinický palác na Hradčanském náměstí. "Firmy zatím podepsaly dohodu o koupi, finální kupní smlouva ještě není uzavřena," sdělil dnes mluvčí společnosti CEFC Tomáš Buzek. Cenu transakce společnosti nezveřejnily.

Čínská firma také zvyšuje svůj podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group. Ten by měl postupně vzrůst až na 30 procent.

Ve středu realitní a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka oznámila, že čínské CEFC prodá budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Ta v ní chce zřídit své evropské sídlo pro chystanou expanzi na evropské trhy.

"S velkou pokorou přistupujeme k významu a historické hodnotě budovy Martinického paláce na Hradčanském náměstí v Praze. Chceme pokračovat v citlivé rekonstrukci a rozvoji budovy, kterou započal stávající vlastník, společnost Martinický palác," uvedl prezident CEFC Chan Chauto.

Renesanční Martinický palác byl postavený po požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541. V roce 1583 přešel do majetku rodu Martiniců, kteří začali s rozsáhlou rekonstrukcí a výstavbou, s přestávkami práce pokračovaly až téměř do poloviny sedmnáctého století. Později palác silně utrpěl a ve 20. století byl v poničeném stavu.

První dílčí opravy byly provedeny v 50. letech minulého století. V roce 1953 byla obnovena sgrafita na východní stěně dvora, představující Samsonovy a Héraklovy činy. Generální rekonstrukce pro potřeby Útvaru hlavního architekta města Prahy byla provedena v letech 1967 až 1972. Nyní pokračuje údržba paláce, jejímž cílem je přiblížit vzhled paláce době, kdy zde žil Jaroslav Bořita z Martinic.

Podíl v J&T se zvyšuje

CEFC také navyšuje svůj dosavadní podíl v bankovním holdingu J&T Finance Group na 9,9 procenta, který by měl dále vzrůst až na 30 procent. To již bude vyžadovat souhlasy regulátorů v zemích, ve kterých J&T působí. Žádost o souhlas s navýšením podílu má být podána v nejbližších dnech.

"V CEFC jsme našli partnera, se kterým máme shodnou vizi o možnostech rozvoje v našem regionu, kde chceme dále růst, a to jak organicky, tak prostřednictvím akvizic," říká k transakci Patrik Tkáč, místopředseda představenstva JTFG.

Aktuální rozložení akcionářských podílů ve skupině J&T Finance Group nyní vypadá takto: Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič mají shodně oba po 45,05 procentech, CEFC China Energy Company Limited (CEFC) pak již zmíněných 9,9 procenta.

Společnost CEFC China Energy Company Limited je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, UAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy