Čínská CEFC kupuje i Martinický palác na Hradčanském náměstí

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 13:55
Firma chystá expanzi na evropské trhy a bude ji řídit z pražské ulice Na Příkopě, kde koupila bývalou budovu Živnobanky. Dnes oznámila další nákup v historickém centru Prahy, finální smlouva ještě není uzavřena. CEFC je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze | Foto: ČTK

Praha - Čínská privátní společnost CEFC China Energy Company Limited kupuje další historickou budovu v Praze. Od společnosti Martinický palác získá Martinický palác na Hradčanském náměstí. "Firmy zatím podepsaly dohodu o koupi, finální kupní smlouva ještě není uzavřena," sdělil dnes mluvčí společnosti CEFC Tomáš Buzek. Cenu transakce společnosti nezveřejnily.

Čínská firma také zvyšuje svůj podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group. Ten by měl postupně vzrůst až na 30 procent.

Ve středu realitní a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka oznámila, že čínské CEFC prodá budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Ta v ní chce zřídit své evropské sídlo pro chystanou expanzi na evropské trhy.

"S velkou pokorou přistupujeme k významu a historické hodnotě budovy Martinického paláce na Hradčanském náměstí v Praze. Chceme pokračovat v citlivé rekonstrukci a rozvoji budovy, kterou započal stávající vlastník, společnost Martinický palác," uvedl prezident CEFC Chan Chauto.

Renesanční Martinický palác byl postavený po požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541. V roce 1583 přešel do majetku rodu Martiniců, kteří začali s rozsáhlou rekonstrukcí a výstavbou, s přestávkami práce pokračovaly až téměř do poloviny sedmnáctého století. Později palác silně utrpěl a ve 20. století byl v poničeném stavu.

První dílčí opravy byly provedeny v 50. letech minulého století. V roce 1953 byla obnovena sgrafita na východní stěně dvora, představující Samsonovy a Héraklovy činy. Generální rekonstrukce pro potřeby Útvaru hlavního architekta města Prahy byla provedena v letech 1967 až 1972. Nyní pokračuje údržba paláce, jejímž cílem je přiblížit vzhled paláce době, kdy zde žil Jaroslav Bořita z Martinic.

Podíl v J&T se zvyšuje

CEFC také navyšuje svůj dosavadní podíl v bankovním holdingu J&T Finance Group na 9,9 procenta, který by měl dále vzrůst až na 30 procent. To již bude vyžadovat souhlasy regulátorů v zemích, ve kterých J&T působí. Žádost o souhlas s navýšením podílu má být podána v nejbližších dnech.

"V CEFC jsme našli partnera, se kterým máme shodnou vizi o možnostech rozvoje v našem regionu, kde chceme dále růst, a to jak organicky, tak prostřednictvím akvizic," říká k transakci Patrik Tkáč, místopředseda představenstva JTFG.

Aktuální rozložení akcionářských podílů ve skupině J&T Finance Group nyní vypadá takto: Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič mají shodně oba po 45,05 procentech, CEFC China Energy Company Limited (CEFC) pak již zmíněných 9,9 procenta.

Společnost CEFC China Energy Company Limited je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, UAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy