ČEZ dostal pokutu od antimonopolního úřadu kvůli meziskladu

ČTK ČTK
10. 6. 2014 13:58
Zakázku na vybudování meziskladu v hodnotě 1,8 miliardy korun získala v roce 2008 firma CEEI. Podle ÚOHS měla ale být z tendru vyloučena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Energetická společnost ČEZ dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 390 000 korun za tendr na vybudování meziskladu vyhořelého jaderného paliva z elektrárny Temelín. Pokuta je pravomocná, firma se neodvolala.

Na svých internetových stránkách to zveřejnil samotný úřad.

Zakázku za 1,8 miliardy korun v roce 2008 získala firma CEEI. Podle ÚOHS ale měla být z tendru vyloučena, protože nesplnila kvalifikaci. Například nedoložila, že v pěti letech před vypsáním tendru postavila sklad vyhořelého jaderného paliva nebo jiného jaderného zařízení.

Společnosti ČEZ hrozila vzhledem k ceně zakázky pokuta přesahující 90 milionů korun. Případem se ÚOHS začal zabývat na základě podnětu státní zástupkyně Dagmar Machové. Zakázkou se v minulosti zabývala také policie. Případ ale odložila.

Sklad vyhořelého jaderného paliva v Temelíně byl od září 2010 ve zkušebním provozu. Kapacita skladu byla projektována na 30 let provozu elektrárny. Vejde se do něj 152 kontejnerů Castor s obsahem 1370 tun těžkých kovů. ČEZ tendr vypsal v roce 2007.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy