ČEZ dostal pokutu od antimonopolního úřadu kvůli meziskladu

ČTK ČTK
10. 6. 2014 13:58
Zakázku na vybudování meziskladu v hodnotě 1,8 miliardy korun získala v roce 2008 firma CEEI. Podle ÚOHS měla ale být z tendru vyloučena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Energetická společnost ČEZ dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 390 000 korun za tendr na vybudování meziskladu vyhořelého jaderného paliva z elektrárny Temelín. Pokuta je pravomocná, firma se neodvolala.

Na svých internetových stránkách to zveřejnil samotný úřad.

Zakázku za 1,8 miliardy korun v roce 2008 získala firma CEEI. Podle ÚOHS ale měla být z tendru vyloučena, protože nesplnila kvalifikaci. Například nedoložila, že v pěti letech před vypsáním tendru postavila sklad vyhořelého jaderného paliva nebo jiného jaderného zařízení.

Společnosti ČEZ hrozila vzhledem k ceně zakázky pokuta přesahující 90 milionů korun. Případem se ÚOHS začal zabývat na základě podnětu státní zástupkyně Dagmar Machové. Zakázkou se v minulosti zabývala také policie. Případ ale odložila.

Sklad vyhořelého jaderného paliva v Temelíně byl od září 2010 ve zkušebním provozu. Kapacita skladu byla projektována na 30 let provozu elektrárny. Vejde se do něj 152 kontejnerů Castor s obsahem 1370 tun těžkých kovů. ČEZ tendr vypsal v roce 2007.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy