Česko se topí v přebytku mléka. Na ceně to ale nepoznáte

Lucie Hrdličková, Michal Šenk
10. 6. 2015 6:52
Lidé v obchodech platí za litr stále přes 20 korun, stejně jako před pádem výkupních cen.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková

Praha – Česko i celá Evropa se topí v nadbytku mléka. Výkupní ceny spadly za poslední rok téměř o pětinu a dále klesají. Na konečné ceně v obchodech to ale tuzemský spotřebitel nepozná. Upozorňují na to dnešní Hospodářské noviny.

Zemědělcům i zpracovatelům mléko v uplynulých třech letech vydělávalo. Zlom přišel během posledního roku. Sešlo se hned několik faktorů, které přebytek způsobily.

Rusko loni v srpnu zakázalo dovoz mléčných výrobků ze zemí Evropské unie, a výrobci tak ztratili významný trh. Letos v dubnu pak v EU skončilo nařízení, které určovalo, kolik mléka lze v jednotlivých zemích maximálně vyprodukovat. Některé státy – třeba Irsko, Nizozemsko nebo Německo – ihned zvedly produkci. Sází na to, že dokážou vyrábět levněji než jinde, a získají tak větší podíl na trhu. Byť spotřeba mléčných výrobků v Evropě moc neroste. „Zároveň bylo loni skvělé počasí, takže se krávy rozdojily, což zatím trvá,“ dodává další důvod Jiří Klos, spolumajitel české mlékárny Lacto Pro.

„Ještě loni jsme prodávali mlékárnám za cenu nad devět korun, teď je běžné prodávat i za 7,50 za litr,“ řekl Hospodářským novinám Radek Musil, zástupce Svazu výrobců mléka. I mlékárny do obchodů dodávají za nižší ceny než dřív. A například Madeta, největší tuzemský zpracovatel, teď neudá ani celou produkci.

Lidé v obchodech ale za litr stále platí přes 20 korun, stejně jako před pádem výkupních cen. Pokud se zrovna řetězec nerozhodne mléko dočasně zlevnit v rámci slevové akce. Oslovené řetězce nechtějí komentovat, proč mléko na pultech trvale nezlevňují. „Vyhodnocujeme novou situaci na trhu,“ prohlašuje mluvčí společnosti Ahold Dagmar Krausová. „Dlouhodobě si ponechávají stabilně vysoké marže,“ komentuje situaci hlavní analytik UniCreditu Pavel Sobíšek.

Mlékárny nemohou na vývoj trhu reagovat pružněji. Se zemědělci mají dlouhodobé smlouvy, a nemohou proto snížit množství mléka, které se zavázaly odebírat. Firmy se pokoušejí nadbytečné mléko udat v zahraničí, ale ani to se jim moc nevyplácí.

Madeta se snaží situaci řešit tak, že mléko zpracovává na sušené. „Ale už i to je pro nás ztrátová záležitost,“ říká šéf mlékárny Teplý. Poptávka po sušeném mléce z Číny či Blízkého východu podle analytiků od začátku roku klesá, země si ho začínají vyrábět samy.

 

Právě se děje

Další zprávy