Spotřeba mléčných výrobků roste, zvyšuje se podíl dovozu

ČTK ČTK
26. 5. 2015 14:45
Spotřeba samotného mléka v ČR loni mírně poklesla o 0,4 litru na 60 litrů na osobu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Každý Čech loni v průměru zkonzumoval 236,4 kilogramu mléka nebo mléčných výrobků. Meziročně se spotřeba zvýšila o 1,1 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českomoravského mlékárenského svazu.

Velká část mléčných potravin, zejména sýry, zakysané výrobky a máslo, se do Česka dováží. Loni podíl dovozu na celkové spotřebě stoupl na 42,9 procenta proti předchozím 40,8 procenta. Podle svazu má přitom velký dopad ruský zákaz dovozu mléčných výrobků.

"V případě sýrů je podíl dovozu ještě vyšší, jde o 55 procent," řekl předseda svazu Jiří Kopáček. Češi přitom zvyšují svou oblibu zahraničních produktů dlouhodobě. Zatímco v roce 2003 byl podíl dovozu na celkové spotřebě 13,5 procenta, v roce 2006 již činil 36,6 procenta.

Spotřeba samotného mléka v ČR loni mírně poklesla o 0,4 litru na 60 litrů na osobu, v Evropské unii je průměr 63,6 litru. Například v Polsku pijí lidé mléka méně, pouze 42,2 litru, naopak průměrný Rakušan vypije 76,7 litru na hlavu. V ČR také meziročně klesla spotřeba zakysaných výrobků o 0,4 kilogramu, loni jich Češi snědli 14,5 kilogramu.

Češi mají proti Evropě naopak vysokou spotřebu másla, snědí ho 5,1 kilogramu ročně, přičemž v Unii je průměr 3,6 kilogramu. V sousedním Německu jde ale o 6,2 kilogramu, například Slováci jej však spotřebují zhruba polovinu (3,2 kilogramu).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy