České firmy v rukou cizinců: Nejčastěji je ovládají Rusové

David Kořínek
15. 7. 2015 11:32
Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominují Rusové, s odstupem následováni Slováky, Němci a Ukrajinci.
Foto: Thinkstock

Praha - Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem, tedy přesněji společností uvedených v českém obchodním rejstříku, jsou Rusové, Slováci a Němci. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

„Společným jmenovatelem nejčastějších zahraničních vlastníků je geografická blízkost České republiky,“ říká analytička Petra Štěpánová.

Nejčastějšími vlastníky tuzemských firem jsou Češi, kteří vlastní 78 procent tuzemských společností. Mezi zahraničními vlastníky (co do počtu firem, v nichž jsou zastoupeni) dominují Rusové, s větším odstupem následováni Slováky, Němci a Ukrajinci.

"Rusové zůstávají první, přestože počet podnikatelských subjektů kontrolovaných ruským kapitálem za poslední dva roky klesl o 9,6 procenta," upřesňuje Štěpánová.

Na druhou stranu objem ruského kapitálu upsaného v základním jmění tuzemských firem se zvýšil o 2,2 miliardy korun, tedy o 30 procent. "Z toho lze usoudit, že ruští podnikatelé se v posledních letech začali zaměřovat na větší, kapitálově náročnější projekty,“ dodává Štěpánková.

Odlišné pořadí dostaneme, pokud se místo prostého počtu firem zaměříme na výši zahraničního kapitálu. Nejvíce jej pochází z Nizozemí, Německa a Rakouska.

Nejčastější vlastníci českých firem (rok 2015)

Země původu vlastníka
Počet firem s kapitálem z dané země Podíl na základním kapitálu
Česká republika 342 362 1323,2 mld. Kč
Rusko 16 370 9,6 mld. Kč
Slovensko 10 260 37,8 mld. Kč
Německo 10 020 216,8 mld. Kč
Ukrajina 9 776 2,5 mld. Kč
Rakousko 3 710 89 mld. Kč
Nizozemí 3 184 229,8 mld. Kč
Itálie 3 166 10,3 mld. Kč
Velká Británie 3 036 37,5 mld. Kč
USA 2 401 28,1 mld. Kč

Zdroj: Bisnode. V prostředním sloupci tabulky je uveden počet společností, v nichž je přítomen kapitál dané země. Pokud je tedy daná společnost kontrolována například německým a rakouským kapitálem, je započítána u obou zemí.

Výpočty použité v analýze zohledňují výhradně primární vazbu mezi vlastníkem a ovládaným subjektem, nikoli další vazby týkající se vlastníka.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy