Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé EU, ukazuje nové porovnání zemí

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
3. 4. 2017 14:55
V celé Evropské unii bylo v únoru bez práce osm procent obyvatel. To je nejméně od ledna roku 2009, uvedl Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost – 3,4 procenta podle jednotné metodiky – má stále Česká republika. Následují Německo (3,9 procenta) a Malta (4,1 procenta). Nejhůře jsou na tom Řecko (23,1 procenta - hodnota za prosinec 2016) a Španělsko (18 procent). Meziročně se nezaměstnanost nejvíce snížila v Chorvatsku (z 14,4 na 11,6 procenta), Španělsku (z 20,5 na 18 procent), Portugalsku (z 12,2 na 10 procent) a Irsku (z 8,4 na 6,6 procenta). Naopak vzrostla v Dánsku (z šesti na 6,4 procenta) a Litvě (z osmi na 8,3 procenta).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 3 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy