ČNB buduje velké návštěvnické centrum. Za desítky milionů ukáže lidem svět peněz

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 20. 10. 2019 6:51
Má jít o velkoryse pojaté centrum v hale hlavní budovy Na Příkopě v Praze. Návštěvníkům prý ukáže, jak moc ekonomika a činnost České národní banky ovlivňují každodenní život. Svět peněz představí zábavně-naučnou formou.
ČNB chystá nové návštěvnické centrum
ČNB chystá nové návštěvnické centrum | Foto: ČNB

Hravá expozice

Cílem výstavy bude přiblížit v logických celcích a souvislostech o co všechno se ČNB stará, jak funguje a jaký efekt mají na životy lidí její kroky, které mnohdy ani nevnímají.

"Nová expozice by měla návštěvníkům přiblížit prostřednictvím panelů, her, mechanických prvků a aktivit důvody existence centrální banky a její funkce tak, aby si návštěvník odnesl ucelený obraz o činnostech centrální banky, to znamená jakým způsobem například ovlivňuje cenová a finanční stabilita jeho život a jakým způsobem banka této stability dosahuje," vysvětluje mluvčí. 

  • V části výstavy věnující se cenové stabilitě si návštěvníci mimo jiného budou moci prostřednictvím fyzické aktivity vyzkoušet, jak složité je dlouhodobě cílit na daný inflační cíl nebo si zahrát hru na téma transmisního mechanismu. 

"I tento přístup je významnou změnou v prezentaci banky. Na rozdíl od "uzavřené a střežené" expozice odkazující zejména na historii bude nová interaktivní výstava řešena podstatně volněji a hravěji," dodává Všetíčková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy