Zlato je teď rekordně drahé. Investoři nevěří vládám

Radek Pecák Radek Pecák
8. 6. 2010 13:54
Rekordy nyní zlato překonává ve všech měnách
Stoupá nejen hodnota zlatých pokladů, ale i dosud nevytěženého zlata
Stoupá nejen hodnota zlatých pokladů, ale i dosud nevytěženého zlata | Foto: Reuters

Londýn - Na nový rekord dnes dopoledne vystoupala cena zlata. Obchodovalo se 1254,50 dolaru za troyskou unci.

Na nová historická maxima se zlato dostalo i v eurech, librách a švýcarských francích.

Podle analytiků, kteří se vyjádřili pro agenturu Reuters, se investoři opět uchylují ke zlatu, protože na ostatních trzích vidí hodně nejistoty a velká rizika. "Je to především strach z návratu recese," řekl například analytik Commerzbank Daniel Briesemann. Podle něho investoři neshledávají opatření, které vlády dělají proti snižování státního dluhu, zatím dostatečná.

Cena zůstává nad 1250 dolary

Cena zlata v srpnovém termínovém kontraktu se po výstupu na nový rekord pohybovala kolem 1251 dolarů a proti pondělku získávalo asi deset dolarů na unci.

Zlato obchodované v eurech vystoupilo na maximum 1050,86 eur za troyskou unci. V britských librách se dostalo až na 869,87 GBP a ve švýcarských francích posílilo na rekordních 1449,97 CHF za unci.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy