Zisk ČSA loni vyletěl na půl miliardy korun

Ekonomika Ekonomika
12. 3. 2009 15:58
Nebýt krize a drahé ropy, mohl být ještě o 800 milionů vyšší
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - České aerolinie (ČSA) loni zvýšily podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním na 500 milionů korun. To znamená nárůst celkem o 389 milionů korun. Výsledky ve čtvrtek zveřejnila firma.

Do výsledků se pozitivně promítl hlavně prodej majetku a směna budov a pozemků s Letištěm Praha.

Naopak nepříznivý dopad na hospodářský výsledek měla vysoká ceny ropy v loňském prvním pololetí a prudký propad poptávky kvůli krizi v posledním čtvrtletí. Celkem kvůli tomu ČSA přišly o 800 milionů korun. Poslední čtvrtletí roku 2008 patřilo v oboru obecně k jednomu z nejhorších období.

Letadla ČSA loni přepravila 5,6 milionu cestujících, což je o 2,4 procenta více než v roce 2007.

Provozní výnosy se i přes výrazný pokles příjmů v posledním čtvrtletí udržely na předloňské úrovni ve výši 23,24 miliardy korun. Nejvýrazněji se na nich podílela pravidelná přeprava osob.

Provozní náklady klesly o 363 milionů na 23,19 miliardy korun.


 

Právě se děje

před 50 minutami

Všech pět hokejistů Ottawy nakažených koronavirem se uzdravilo

Všichni členové hokejového týmu Ottawa Senators, kteří onemocněli chorobou covid-19, se už podle trenéra D.J. Smithe zotavili. Pozitivní test na koronavirus mělo pět nejmenovaných hráčů a jeden zaměstnanec klubu.

"Dobré je, že nikdo z nich neměl žádné strašlivé symptomy, jaké vidíme v televizi u lidí, kteří opravdu trpí," řekl Smith. "Někteří kluci se necítili dobře, ale díky tomu, že to jsou sportovci, to překonali a už to mají za sebou."

Členové klubu se podle všeho nakazili během série zápasů na hřištích soupeřů v Kalifornii, kde Senators před přerušením sezony 12. března odehráli tři duely. Podle Smithe přispěly pozitivní testy členů klubu k tomu, aby tým bral koronavirovou pandemii vážně.

Další zprávy