Zájem o dovolené opět rostl, letos o 10 procent

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 9. 2011 10:30
Podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur prodaly cestovky 2,45 milionů zájezdů
Turisté při západu slunce na pontonu v chorvatském městě Pula.
Turisté při západu slunce na pontonu v chorvatském městě Pula. | Foto: Reuters

Praha - Zájem o dovolené v zahraničí letos rostl. Průzkum Asociace českých cestovních kanceláří  a agentur (AČCKA) potvrzuje odhady velkých cestovních kanceláří ze začátku září - cestovky v Česku letos prodaly přibližně 2,45 milionů zájezdů, což představuje destiprocentní zvýšení ve srovnání s loňským rokem.

"Již vloni totiž krize pomíjela a cestovní kanceláře vloni podle údajů Českého statistického úřadu prodaly 2,225 milionu zájezdů, což znamenalo meziroční nárůst o 7 procent, a pokračování růstu  očekáváme i příští rok," uvedl viceprezident a mluvčí asociace Tomio Okamura.

Průzkum asociace provedla u 220 cestovních kanceláří. Žebříček nejpopulárnějších destinací se pravděpodobně příliš neproměnil, i nadále stojí v jeho čele Chorvatsko následované Slovenskem, Itálií a Řeckem.

"V loňském roce Češi absolvovali celkem 10,189 milionu dovolených, z toho bylo 5,866 milionu v tuzemsku a 4,323 milionu v zahraničí. V současnosti absolvují Češi 35 procent všech zahraničních dovolených letecky," doplnil Okamura.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy