Záchrana před zrušenou smlouvou? Dobrá víra

Tomáš Fránek
25. 3. 2008 14:30
Soud rozhodl spor o majetek Autoklubu v Desné
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Nevěděli jste, že člověk, od něhož kupujete nemovitost, za ni nezaplatil původnímu majiteli a smlouva o prodeji se tak stala neplatnou? Pokud u soudu neprokážete svou dobrou víru, můžete o nemovitost přijít.

V případech, kdy přestane platit smlouva o prodeji mezi předchozími dvěma vlastníky domů nebo dalších budov, mohou ti noví stále o nabitý majetek přijít.

A to tehdy, když u soudu nedokáží prokázat, že nemovitosti získali v dobré víře.

Stovky sporů

Rozšířený senát Nejvyššího soudu totiž jasně vyložil spor, kterých se v Česku vedou stovky. Jsou to případy, kdy původní majitelé odstoupili z různých důvodů od uzavřených smluv a chtějí zpět majetek. Ten ovšem mezitím získali další vlastníci.

"Důkazní povinnosti ohledně své dobré víry nesou majitelé budov," rozhodl rozšířený senát Nejvyššího soudu pod vedením Františka Ištvánka. Jinak řečeno, majitelé nemovitostí musí u soudu dokázat, že nevěděli nic o důvodech, které by mohly vést k neplatnosti první kupní smlouvy.

Nejvyšší soud přesně podle zmiňovaného postupu rozhodl ve sporu města Desná v Jizerských horách.

Město totiž už v roce 1993 prodalo nemovitosti Autoklubu Desná v Jizerských Horách firmě za 75 tisíc korun. Kupující ale se souhlasem původního vlastníka převedl majetek další firmě, a to za 142 tisíc korun.

Původní majitel, město, ale od smlouvy odstoupil kvůli tomu, že nedostal peníze za prodej a uvedl, že se tak obnovilo jeho vlastnické právo a chtěl budovy zpět.

Případ už řešil také Ústavní soud. A ten rozhodl, že lidé, kteří majetek nakoupili v dobré víře o něj nemohou přijít.

"Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, avšak pouze s účinky mezi jejími účastníky. Vlastnické právo dalších nabyvatelů požívá ochranu v souladu s Listinou lidských práv a nezaniká," uvedli ústavní soudci.

Dokažte, že jste nevěděli

Rozšířený senát Nejvyššího soudu nyní ale celou problematiku ještě upřesnil.

"Dobrá víra je - obecně vzato - vnitřní přesvědčení určité osoby, že nejedná protiprávně. Jde tedy o psychický stav, o vnitřní přesvědčení subjektu, které samo o sobě nemůže být předmětem dokazování," rozhodl soud s tím, že lze posuzovat okolnosti, ze kterých lze vysledovat, zda šlo o jednání v dobré víře.

"Nabyvatelé (majitelé) nemohou přijít o vlastnické právo k převáděnému majetku, jestliže v době uzavření kupní smlouvy byli jako kupující se zřetelem ke všem okolnostem věci v dobré víře o tom, že zde není důvod, pro který by některá ze smluvních stran mohla od původní kupní smlouvy účinně odstoupit," uvedli soudci.

Nejvyšší soud proto zrušil verdiktů Krajského soudu v Liberci, který žalobu města Desná zamítl. Soud tak musí celý spor projednat znovu a dokázat to, že majetek získali v dobré víře, musí noví majitelé autoklubu.

 

Právě se děje

Další zprávy