Dlužník se nesmí před exekucí schovávat za opravu domu

Tomáš Fránek
16. 2. 2008 0:40
Soud: Exekuci nejde odkládat do nekonečna
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Odkládat exekuci kvůli tomu, že si dlužníci musí zajišťovat nové bydlení, je možné jenom ve výjimečných případech a rozhodně ne dlouhodobě.

K Ústavnímu soudu tak doputoval případ, který řešily soudy v Praze. Tam Městský soud více než o rok odložil nařízení o exekuci na muže, který měl kvůli dluhům opustit byt v nájemním domě.

Důvodem pro odložení exekuce bylo to, že muž si opravoval dům, který ještě nebyl obyvatelný.

Deset let na opravu domu

"Okamžité provedení exekuce by mohlo mít pro dlužníka zvláště nepříznivé následky. A věřitelé nebudou vážně poškozeni," uvedli soudci i přesto, že muž domek opravoval už od roku 1997 a exekuce byla nařízena už v roce 2005.

Majitelé domu se proto obrátili na Ústavní soud. Stěžovali si, že po rozhodnutí soudu vlastně platí nečinnost dlužníka. "Ten měl dostatek času, aby si jiné bydlení již dříve připravil," uvedli ve stížnosti.

Ústavní soudci stížnost odmítli, těsně před koncem roku se totiž dlužník z bytu vystěhoval.

Soud ale zároveň jasně řekl, že majitelé mají pravdu v tom, že soud neposoudil odklad exekuce správně.

"Je na místě poznamenat, že v rovině podústavního práva nelze než stěžovatelům (majitelům domu) dát zapravdu," uvedli soudci.

Vlastní vina je podstatná

Podle senátu Ústavního soudu pod vedením Jiřího Muchy jenom velmi obtížně obstojí, že byl nutný v tomto případě odklad exekuce.

Podle soudců se musí důkladně zkoumat, zda opravdu dojde k poškození dlužníka a zda se nedostal do této situace vlastní vinou.

"Neobyvatelnost domu dlužníka trvala nejméně od roku 1997,  v roce 2001 bylo zahájeno řízení o přivolení k výpovědi nájmu bytu, z něhož pochází exekuční titul. Tím spíše může být pochybným splnění podmínky, že se do tohoto postavení dostal bez své viny," uvedl soud.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy