Úplně nová zpráva Českého statistického úřadu o tom, že počet rodin, které mají doma počítač s internetem, radikálně vzrostl, spatřila světlo světa - jak jinak - díky počítači a internetu.
V ten samý den banka s největším počtem drobných klientů, Česká spořitelna, rozeslala další stovky dopisů. V nich nápadně - tučným písmem - nabádá zákazníky: Šetřte své peníze. Místo papírových výpisů si je stahujte přímo do počítače z našich internetových stránek.
A do třetice: studentka jednoho z pražských gymnázií, z Proseku, si ráno mohla o hodinu přispat. Odpadla jí fyzika, což by se ovšem nedozvěděla, kdyby doma neměla internet.
Důkazů o tom, že už i v Česku banky, školy i další instituce přistoupily na život ve virtuálním prostoru, přináší každý den stovky.
Nejvíc v Praze, nejmíň v Ústí
Ale ne všichni jsou si v něm zatím rovni. Nejvíce počítačů s internetem mají doma Pražáci, nejméně pak lidé v Ústeckém kraji, vyplývá z údajů ČSÚ.
V polovině tohoto roku mělo osobní počítač 36 procent domácností, tedy asi 1,5 milionu. Ve srovnání s koncem minulého roku to znamená, že jich přibylo o polovinu. Před třemi lety bylo takových rodin jen 24 ze 100.
"To je prostě boom," citovala agentura ČTK šéfa statistického úřadu Jana Fischera.
Přesto v porovnání s průměrem Evropské unie je to stále málo. Loni mělo v Česku počítač 27 procent domácností, průměr v EU činí 48 procent. Za Českou republikou se nachází už jen Slovensko, Maďarsko, Řecko a Litva.
Vedou Nizozemci
Na čele žebříčku je Nizozemsko s téměř 80 procenty, následuje Dánsko, Švédsko, Lucembursko a Německo.
Jedna z mála věcí, v nichž už se Česko vyspělé Evropě vyrovná, je posílání mailů.
E-mailem se svolávají a odvolávají porady, posílají výplatnice. Jeden příklad z mnohých: firma Centrum.cz, k níž patří i Aktuálně.cz, zaměstnancům papírové výplatnice neposílá už několik měsíců.
A brzy bude dokonce možné takto vyhodit i z práce.
Ve školství jsou průkopníkem "internetizace" vysoké školy. Zápisy se na většině z nich dělají přes počítač, potvrzení předmětů například na Masarykově univerzitě v Brně probíhá také elektronicky. Známky za celé období studia si studenti téže školy ale také VŠE v Praze najdou také na webu. V Brně dokonce zašli tak daleko, že zrušili papírové indexy.
Průzkum, z něhož ČSÚ vychází, se uskutečnil mezi 9978 jednotlivci ve 4570 domácnostech. Koná se od roku 2003 jednou ročně podle návodů vycházejících z metodiky Eurostatu+. Podle ČSÚ tak čísla umožňují mezinárodní srovnání.